Анальна тріщина — причини, симптоми та лікування
31.10.2024Що таке анальна тріщина?
Анальна тріщина — це пошкодження слизової оболонки, що супроводжується болем під час дефекації та кровотечею. Відділ медицини, що займається лікуванням цієї хвороби – проктологія. Захворювання зустрічається у 13% пацієнтів, які звертаються до проктологів, і може вражати людей будь-якого віку та статі, включно – тріщини ануса у дітей.
Без належного лікування тріщини прямої кишки, захворювання може стати хронічним, викликаючи постійний дискомфорт, кровотечі, деформацію каналу, інфекції. Виникатимуть ускладнення, такі як абсцеси, свищі чи анемія через втрату крові.
Класифікація захворювання
В медицині прийнято поділяти це захворювання за типом прояву, тривалістю і причинами появи. Класифікують такі види анальних тріщин:
- Гостра анальна тріщина. Так розрізняють рану, яка тільки утворилась. Вона завдає сильного дискомфорту, а її неприємні симптоми можуть тривати до кількох місяців.
- Хронічна анальна тріщина. Це – наслідок того, що вчасно не було звернення до лікаря із гострою фазою. На цьому етапі можуть з’явитися виразки, а хворого дедалі буде турбувати сильний біль.
- Рецидив анальної тріщини. Виникає після того, як було проведено хірургічну операцію, а хвороба знову повернулась.
- Післяпологова тріщина заднього проходу – це хвороба, що виникає у жінок під час народження дитини через сильне напруження. проявляється або одразу, або з часом.
- Тріщина у задньому проході внаслідок онкологічного захворювання.
Не слід плутати анальну тріщину та геморой. Це – різні недуги, які потребують різного лікування й іншого підходу.
Стадії ректальної тріщини
Захворювання на ректальну тріщину проходить за різними стадіями. Розрізняють дві стадії: гостра та хронічна тріщина заднього проходу.
- Гостра стадія характеризується інтенсивним болем, під час або після дефекації. Біль може бути короткочасним, але сильним. На цьому етапі лікування, як правило, ефективне, і тріщина анального отвору може загоїтися без ускладнень при належній терапії
- Хронічна стадія наступає тоді, коли тріщина ануса не загоїлась протягом 6 тижнів. В області ушкодження з’являються рубці та виразки, біль набуває періодичного або постійного характеру.
Ці стадії відрізняються за типом лікування. Гостру тріщину заднього проходу можна вилікувати шляхом медикаментозного втручання, а хронічну – лише хірургією.
Причини
Причини анальної тріщини доволі різноманітні. Кілька найбільш розповсюджених причин виникнення тріщин біля ануса:
- Діарея або закрепи;
- Незбалансоване та неправильне харчування. Відсутність балансу поживних речовин у раціоні, або переважання певного харчового елементу над усіма іншими;
- Наслідок стороннього захворювання (гастрит, виразка);
- Посидючий та малоактивний спосіб життя;
- Хвороба Крона;
- Надто сильне напруження під час дефекації, а також великий обсяг калу.
- Травмування після народження дитини.
Симптоми тріщини заднього проходу
Таке захворювання, як тріщина заднього проходу, доволі легко виявити по симптомах. Серед основних ознак недугу:
- Дискомфорт та біль коло ануса;
- Спазми сфінктера;
- Поява кровотечі;
- Біль під час випорожнення кишківника;
- В деяких випадках – свербіж та зуд.
Хронічна анальна тріщина і її симптоми:
- кал з домішками крові;
- гнійні виділення;
- біль під час тривалого сидіння на одному місці;
- поява закрепів.
Як відрізнити гемороїдальні тріщини від геморою? При геморої біль не настільки виражений, як під час тріщини біля заднього проходу. Біль триває не настільки довго, на відміну від ректальної тріщини. При появі будь-яких симптомів тріщини заднього проходу, болю, кровотечі, необхідно звернутися по медичну допомогу.
Ускладнення
Найгірше ускладнення такої хвороби, як тріщини навколо заднього проходу
– прояв інших хвороб. Це не тільки погіршує життя і приносить незручність, але й призводить до ускладнень. Подекуди ускладнення і наслідки хвороби вилікувати набагато важче, ніж основну хворобу. Ось які симптоми анальної тріщини має запущений випадок:
- прояв абсцесів;
- поява анальних свищів, що створюють дискомфорт не тільки під час дефекації, але навіть при кашлі;
- постійний біль, що не зупиняється;
- виникають запальні процеси, ширяться інфекції;
- у чоловіків може розвитися простатит.
При перших проявах будь-яких симптомів анальної тріщини потрібно негайно звернутися до лікаря, щоб не допустити ускладнень.
Діагностика анальної тріщини
Діагностувати подібний недуг можуть досвідчені фахівці у лікарнях. Лікуванням анальної тріщини займається лікар-проктолог. Щоб поставити діагноз проводиться:
- Обстеження анальної зони;
- інструментальна діагностика.
Надзвичайно важливо правильно встановити діагноз. Не завжди анальну тріщину видно під час відкриття сідниць. Тому застосовують такі інструменти ректальної діагностики:
- Ендоскопічні дослідження;
- Аноскопія;
- Колоноскопія;
- Ректороманоскопія.
Лікування анальних тріщин
Після правильного визначення діагнозу, починають невідкладне лікування тріщин в анальному отворі. Воно відрізняється в залежності від стадії захворювання:
- При гострій анальній тріщині назначають препарати та ін’єкції. Вони призначають індивідуально лікарем.
- Для лікування тріщин заднього проходу у хронічній формі, медикаментозний спосіб не буде ефективним. Щоб усунути пошкодження, вдаються до хірургічного втручання.
У приватній клініці Complimed анальні тріщини лікують сучасними методами, що максимально ефективно допомагають побороти недуг. Лікар назначає індивідуальне лікування, керуючись доказовими медичними методами.
Операції під час анальної тріщини
Для лікування ректальних тріщин у хронічній формі проводять оперативне втручання. Серед них найбільш поширеною є латеральна внутрішня сфінктеротомія. Під час неї хірург робить невеликий розріз у внутрішньому анальному сфінктері, щоб зменшити спазм м’язів і полегшити тиск на тріщину.
Операція фіссуректомія полягає у тому, що хірург проводить видалення анальної тріщини та уражені довкола неї тканини, щоб формувалися нові та здорові.
Найбільш сучасний метод лікування – висічення анальної тріщини лазером.
Реабілітація
Реабілітація у післяопераційний період повинна проходити під наглядом лікаря-проктолога. У переважної більшості пацієнтів не спостерігається рецидиву анальної тріщини.
Дієта при анальній тріщині
Однією з причин виникнення анальної тріщини є неправильний раціон. Ось якою має бути дієта при анальній тріщині:
- присутність їжі, багатою на клітковину;
- м’яка їжа;
- не обсмажувати їжу;
- виключити солоне, копчене, гостре і солодке;
- випивати достатню кількість води на добу.
Профілактика захворювання
Профілактика тріщини прямої кишки передбачає ряд нескладних, але важливих дій. Якщо ви страждаєте на закрепи, необхідно вчасно позбутися цієї проблеми. Найкраще – звернутись до лікаря.
Важливо збалансувати свій раціон харчування, пити достатню кількість води. Додати у своє життя фізичну активність та слідкувати за загальним самопочуттям.
Последние новости
Нетримання сечі – це поширена хвороба, з якою стикається велика кількість жінок (рідше – чоловіків). Систематичне ігнорування симптомів захворювання може призвести до складних наслідків цієї хвороби. Аби попередити ускладнення та запобігти розвитку хвороби, необхідно ознайомитися із симптомами, а також обрати із лікарем правильну стратегію лікування. Під нетриманням (інконтиненцією) розуміють мимовільне виділення сечі з сечовивідного каналу. […]
Велика кількість людей стикається з такою хворобою, як анемія. Більшість з них не знає, що вони мають цю хворобу, а наявні симптоми дуже часто списують на втому. сьогодні розповімо про те, що це за захворювання, як воно проявляється, та як вчасно його помітити, щоб надалі запобігти його розвитку. Що таке анемія? Анемія – це захворювання, […]
Що таке анальна тріщина? Анальна тріщина — це пошкодження слизової оболонки, що супроводжується болем під час дефекації та кровотечею. Відділ медицини, що займається лікуванням цієї хвороби – проктологія. Захворювання зустрічається у 13% пацієнтів, які звертаються до проктологів, і може вражати людей будь-якого віку та статі, включно – тріщини ануса у дітей. Без належного лікування тріщини […]
Третій триместр вагітності – останній етап, коли жінка і дитина готуються до народження. В цей період проходять найважливіші етапи, які відбуваються з двома організмами. Це – чудовий, але важкий етап, коли потрібно пильно слідкувати за своїм самопочуттям і станом. Коли починається третій триместр? Третій триместр триває з 27 до 40 тижня і є завершальним етапом […]
Що таке розацеа? Розацеа — це запальне захворювання шкіри, яке здебільшого вражає центральну частину обличчя. Ця хвороба розацеа характеризується періодичними загостреннями та ремісіями, що значно впливає на якість життя пацієнтів. Розацеа на обличчі проявляється у вигляді стійкого почервоніння, видимих розширених кровоносних судин (телеангіектазій) та запальних елементів, які часто називають рожевими вуграми. Це захворювання найчастіше зустрічається […]