Нетримання у жінок: причини, симптоми та лікування
01.11.2024Нетримання сечі – це поширена хвороба, з якою стикається велика кількість жінок (рідше – чоловіків). Систематичне ігнорування симптомів захворювання може призвести до складних наслідків цієї хвороби. Аби попередити ускладнення та запобігти розвитку хвороби, необхідно ознайомитися із симптомами, а також обрати із лікарем правильну стратегію лікування.
Під нетриманням (інконтиненцією) розуміють мимовільне виділення сечі з сечовивідного каналу. Інконтиненція – це хвороба, яка виникає частіше у жінок, ніж у чоловіків, та має кілька форм перебігу.
Типи нетримання сечі
В медичній сфері прийнято виділяти кілька типів такого захворювання, як нетримання сечі. Серед них:
- Підтікання сечі внаслідок сильних навантажень, або стресове нетримання сечі. Це – виділення сечі під час різноманітних навантажень на організм, будь-то спортивна активність, чи звичайне чхання.
- Патологія гіперактивного сечового міхура, або імперативне нетримання сечі. Характеризується сильним покликом до сечовипускання, яке зумовлено порушенням нервової регуляції сечового міхура.
- Ситуаційне сечовипускання – підтікання сечі під час статевого акту, сміху.
- Енурез у жінок – вивільнення сечі під час сну, або нічне нетримання сечі. Може зустрічатись у дітей.
Кожен випадок індивідуальний, тож причина може бути не одна: зустрічається поєднання кількох типів.
Причини нетримання сечі
Причин нетримання сечі у жінок і виникнення такого патологічного стану може бути багато. Серед них найчастіші причини нетримання сечі:
- Настання клімаксу у жінок. Внаслідок перебудов в організмі жінки та старіння слизових оболонок, проявляється мимовільне сечовипускання.
- Прояв хвороби у вигляді ускладнення іншого недугу, або травми, що стосуються нервової системи;
- Зміна анатомічного співвідношення органів малого таза. Найчастіше виникає після важких пологів, при ожирінні.
Фактори ризику
До факторів ризику виникнення неконтрольованого сечовипускання відносять:
- Більше ніж одні пологи у жінок;
- Вагітність;
- Генетична спадковість;
- Професійні заняття спортом, надмірну фізична активність;
- Надлишкову вагу, яка призводить до ожиріння;
- Шкідливі звички: вживання алкоголю, куріння сигарет;
- Закрепи;
- Неврологічні травми, внаслідок яких страждає спинний мозок;
- Слабкість організму і зношування тканин, порушення сечовипускання і гормонального фону внаслідок старіння.
Симптоми
До симптомів нетримання сечі безпосередньо відносять мимовільне виділення сечі із сечовивідного каналу. За симптомами та факторами прояву класифікують ступені важкості хвороби:
- При легкому ступені сеча може вивільнятися під час швидкої ходьби, невеликому навантаженні на організм (чханні чи кашлі);
- Середній ступінь важкості – це виділення сечі під час помірних навантажень на організм та не швидкій ходьбі.
- Важкий ступінь – безконтрольне підтікання сечі на регулярній основі.
Класифікують ці ступені також за добовими об’ємами вивільнення сечі При легкій формі вивільняється до 20 мл, тоді як при важкій формі цей показник сягає понад 80 мл.
Усі ці симптоми впливають на людину не тільки фізично, але й морально. Пацієнт, без своєчасного звернення до лікаря, перестає жити звичним життям, схильний до замикання в собі. Такі люди здебільшого припиняють спілкування з близькими, без нагальної потреби можуть не залишати будинок. Аби запобігти цьому, необхідно вчасно звернутися по допомогу фахівців, пройти діагностику, та почати лікування.
Наслідки при несвоєчасному лікуванні
Через те, що це захворювання є делікатною проблемою, велика кількість пацієнтів може ігнорувати проблему, не розуміти, що таке нетримання сечі, не звертатися до фахівців. Дехто може не придавати симптомам великого значення при легкій формі, вважаючи нетримання сечі у жінок похилого віку нормою вікових змін. Проте проблема погіршується, симптоми стають дедалі виразнішими, і заважають жити звичним життям.
Від нетримання сечі утворюється потрібне середовище для розмноження мікроорганізмів. Організм слабшає, у результаті чого починають виникати запальні процеси через потрапляння у сфінктер мікробів. Спостерігається подальше ускладнення хвороби. В поєднанні із закритим способом життя, яке починає вести людина на фоні нетримання сечі, значно страждає здоров’я психічне та фізичне.
Діагностика
В медичній практиці існує кілька варіантів діагностики цього захворювання.
- Огляд лікарем та збір анамнезу в пацієнта. В результаті цього дослідження, фахівець дізнається, як часто себе проявляє проблема, встановлює форму складності, отримує необхідну інформацію про пацієнта.
- Аналіз сечі. Лікарем збирається аналіз, з метою виключення ймовірності інших інфективних захворювань.
- Проба з кашлем – пацієнтку, яка перебуває в гінекологічному кріслі або стоїть із наповненим сечовим міхуром, просять кашляти. Якщо виявляється нетримання сечі при кашлі – діагностується нетримання.
- З метою виявлення точних об’ємів втрати сечі на добу, пропонують тест із прокладкою. Протягом одного дня носіння пацієнткою прокладки збирається сеча, пізніше – проводиться її зваження та встановлюється, скільки мілілітрів було втрачено.
- Найчастіше призначається УЗД сечовидільної системи. Після цього аналізу можна встановити, чи є це ургентне нетримання сечі.
Методи лікування нетримання сечі
Насамперед – не можна займатися самолікуванням. При перших проявах недугу необхідно звернутися до лікаря, який точно встановить діагноз та призначить правильне лікування, яке не нашкодить вашому організму. Для лікування нетримання сечі у жінок застосовують кілька сучасних методів лікування нетримання сечі:
- Корекція способу життя пацієнта. Виключають погані звички, як паління чи вживання алкоголю, призначається правильне харчування;
- Медикаментозне лікування нетримання сечі, при виявленні інфекції, може включати антибактеріальні препарати.
- Призначають спеціальні вправи при нетриманні сечі для органів малого таза, яке можна проводити як самостійно, так і під наглядом фахівця.
Таке лікування нетримання сечі у жінок може принести користь в разі, якщо ступінь важкості легкий. Коли не працює консервативне лікування, призначається операція на нетримання сечі. Хірургічне лікування передбачає встановлення петлі через вагінальний доступ для зміцнення уретральних стінок. Лікування ін’єкціями проводиться гінекологами відділення Естетичної гінекології, а також лазерне лікування нетримання сечі.
Профілактика захворювання
Для того, аби не дати розвинутись такій хворобі, як неконтрольоване сечовипускання у жінок, необхідно дотримуватися кількох нескладних правил.
- Своєчасно проходити діагностику у лікаря та притримуватися лікування будь-яких хвороб;
- Слідкувати за масою тіла, виконувати помірні фізичні вправи;
- Налагодити харчування. Не вживати напоїв, які можуть містити велику кількість кофеїну;
- Підтримувати гігієну та вчасно вивільняти сечовий міхур. В жодному разі не можна терпіти.
- Виключити погані звички зі свого життя;
- При нетриманні сечі у вагітних, невідкладне звернення до гінеколога.
- Слідкувати, аби не було переохолодження.
Рекомендовано проходити регулярне обстеження 1-2 рази на рік. Своєчасне звернення до лікаря допоможе уникнути усіх неприємних наслідків сечонетримання. У приватній лікарні Complimed можна отримати якісну консультацію у відділенні урології та гінекології, здати аналізи, отримати ефективну медичну допомогу, аби жити повноцінним життям.
Последние новости
Нетримання сечі – це поширена хвороба, з якою стикається велика кількість жінок (рідше – чоловіків). Систематичне ігнорування симптомів захворювання може призвести до складних наслідків цієї хвороби. Аби попередити ускладнення та запобігти розвитку хвороби, необхідно ознайомитися із симптомами, а також обрати із лікарем правильну стратегію лікування. Під нетриманням (інконтиненцією) розуміють мимовільне виділення сечі з сечовивідного каналу. […]
Велика кількість людей стикається з такою хворобою, як анемія. Більшість з них не знає, що вони мають цю хворобу, а наявні симптоми дуже часто списують на втому. сьогодні розповімо про те, що це за захворювання, як воно проявляється, та як вчасно його помітити, щоб надалі запобігти його розвитку. Що таке анемія? Анемія – це захворювання, […]
Що таке анальна тріщина? Анальна тріщина — це пошкодження слизової оболонки, що супроводжується болем під час дефекації та кровотечею. Відділ медицини, що займається лікуванням цієї хвороби – проктологія. Захворювання зустрічається у 13% пацієнтів, які звертаються до проктологів, і може вражати людей будь-якого віку та статі, включно – тріщини ануса у дітей. Без належного лікування тріщини […]
Третій триместр вагітності – останній етап, коли жінка і дитина готуються до народження. В цей період проходять найважливіші етапи, які відбуваються з двома організмами. Це – чудовий, але важкий етап, коли потрібно пильно слідкувати за своїм самопочуттям і станом. Коли починається третій триместр? Третій триместр триває з 27 до 40 тижня і є завершальним етапом […]
Що таке розацеа? Розацеа — це запальне захворювання шкіри, яке здебільшого вражає центральну частину обличчя. Ця хвороба розацеа характеризується періодичними загостреннями та ремісіями, що значно впливає на якість життя пацієнтів. Розацеа на обличчі проявляється у вигляді стійкого почервоніння, видимих розширених кровоносних судин (телеангіектазій) та запальних елементів, які часто називають рожевими вуграми. Це захворювання найчастіше зустрічається […]