Анемія: що це, причини, симптоми та лікування
01.11.2024Велика кількість людей стикається з такою хворобою, як анемія. Більшість з них не знає, що вони мають цю хворобу, а наявні симптоми дуже часто списують на втому. сьогодні розповімо про те, що це за захворювання, як воно проявляється, та як вчасно його помітити, щоб надалі запобігти його розвитку.
Що таке анемія?
Анемія – це захворювання, або ж група захворювань, що викликані недостатнім вмістом еритроцитів і гемоглобіну. В давні часи таку хворобу часто називали недокрів’ям, оскільки це буквальне розуміння того, як перебігає ця хвороба.
Анемією прийнято вважати захворювання крові, які спричинені зниженням вмісту гемоглобіну у крові. Залізодефіцит – надзвичайно розповсюджене: на нього хворіє чи не третина людей у світі. Основна група ризику – діти, підлітки, жінки (особливо під час вагітності), люди поважного віку.
Як анемія впливає на організм людини?
Захворювання на анемію чинить серйозний вплив на організм людини. Це – розповсюджені симптоми при анемії, проте більшість списує їх часто на втому. Вплив на організм можна поділити за віком та статтю людини: в кожного він проявляється по-своєму
Новонароджені діти
Хвороба анемія може виникнути як в людини похилого віку, так і в новонароджених. В останніх, наприклад, часто фіксується низький показник еритроцитів під час народження. Здебільшого їм не потрібно повноцінне лікування з боку медиків, оскільки вони можуть набути елементів, що не дістає під час годування.
Анемія у немовлят
Засвоєння такої речовини, як залізо, може бути поганим у дітей цього віку. Це пов’язано з переходом на тверду їжу, адже з молока матері (або суміші), залізо засвоюється організмом немовляти набагато краще.
Діти та підлітки
Анемія у дітей та підлітків через незбалансоване харчування спостерігається часто. Організм, що росте потребує більше заліза, ніж отримує його з їжі. Тут анемія помітно відіграє роль у розвитку дитини, як фізичному, так і моральному. Наприклад, школярі можуть відчути складність у засвоєнні інформації на уроках, а в дітей меншого віку може початися затримка розвитку.
Жінки
Через інтенсивні менструальні виділення жінка втрачає велику кількість крові. Це може стати причиною розвитку анемії. Сюди ж відносяться й інші гінекологічні захворювання, як-от міома матки, що призводить до хронічної втрати крови. Часто трапляється анемія у вагітних. Через залізодефіцит, в жінки можуть виникнути проблеми під час пологів, а також передчасне народження дитини.
Люди поважного віку
Люди дорослого, похилого віку дуже часто обмежують свою дієту, не отримуючи достатню кількість заліза в основних прийомах їжі. Таким чином, дуже швидко розвивається недокрів’я та навіть інфекційні захворювання.
Люди з хронічними захворюваннями
Ще одна група ризику – люди, які мають хронічні захворювання. Сюди відносяться не тільки аутоімунні недуги, але й онкологія. Тоді хвороба також перетікає у хронічну анемію.
Щоб вчасно запобігти розвитку захворювання, надзвичайно важливо вчасно звернутися до лікаря, пройти необхідне обстеження. Все це можна зробити у приватній клініці Complimed.
Класифікація
Класифікація анемії поділяється на три основні групи. Насамперед анемія може бути викликана неправильним харчуванням (наслідком відсутності в організму необхідних речовин), а може стати наслідком прояву сторонніх захворювань.
На які три основні групи поділяють захворювання за його виникненням:
- Внаслідок сильної крововтрати;
- Через порушення утворення червоних кров’яних клітин;
- Спричинене підвищеним руйнуванням червоних кров’яних клітин;
Виходячи з колірного показника крові, який відображає рівень насиченості еритроцитів гемоглобіном і зазвичай становить 0,86–1,1, можна виділити такі типи анемій:
- Гіпохромні;
- Нормохромні;
- Гіперхромні.
Гіпохромні види анемій – ті, що відрізняються зниженим вмістом гемоглобіну в еритроцитах, через що зменшується їхня колірна насиченість. Гіпохромні анемії виникають внаслідок порушень у процесі синтезу гемоглобіну. Сюди ж відносять сидеробластну анемію – рідкісну її форму, а також таліссемію – спадкову форму цього захворювання.
Нормохромні анемії – це тип анемій, при яких еритроцити містять нормальну кількість гемоглобіну, але їх загальна кількість або об’єм крові знижені. Нормохромні анемії відрізняються від гіпохромних тим, що колірний показник крові залишається нормальним.
Гіперхромні анемії – це тип анемій, при яких еритроцити містять підвищену кількість гемоглобіну. Еритроцити мають аномальну форму або розмір, і їх кількість в крові зменшена, внаслідок чого знижено загальну здатність крові переносити кисень.
Ступені вираженості
Класифікація стадій анемії і її вираженості залежить від рівня гемоглобіну. Ступені анемії за гемоглобіном: чим він вищий – тим простіше проходить хвороба. Чим нижчий – то гостріше буде форма захворювання. Категорії ступенів анемії:
- Легкий ступінь. Він характеризується рівнем гемоглобіну від 110 до 130 г/л у чоловіків, а в жінок – 110 до 120 г/л. При анемії легкого ступеня симптоми можуть бути зовсім непомітними, або зовсім не будуть проявлятися. Найпоширеніші – втома, сонливість, млявість, рідше – запаморочення.
- Середній ступінь. Рівень гемоглобіну коливається від 90 до 110 г/л в представників обох статей при анемії у дорослих. Симптоми яскраво виражені: блідість шкіри та слизових, спостерігається тахікардія і задишка. При анемії середнього ступеня часто є головні болі, ламкість нігтів, тьмяність волосся і його випадіння.
- Важкий ступінь. Рівень гемоглобіну становить 90 г/л. Значно посилюються симптоми середнього ступеня, додаються запаморочення, непритомність, сильна блідість шкіри, серцева недостатність. При гострій анемії необхідна негайна медична допомога.
Причини анемії
Причин виникнення анемії насправді багато. Виникнення хвороби може залежати від способу життя людини, а може бути вродженим. Етіологія анемії:
- нестача необхідних речовин у харчуванні, відмова від білкової їжі;
- кровотечі;
- розвиток захворювання на фоні іншого: онкологія, захворювання щитоподібної залози, білкове виснаження.
Серед факторів, які можуть сприяти розвитку захворювання:
- незбалансований та нерегулярний раціон харчування;
- нестача вітамінів в організмі;
- донорство;
- шкідливі звички;
- особливості віку.
Симптоми захворювання
Симптоми анемії відрізняються залежно від ступеня вираженості захворювання. Більшість з них непомітні, на них не часто звертають увагу. До найпоширеніших ознак анемії можна віднести:
- Запаморочення та головокружіння;
- Блідий колір шкіри та слизових;
- Сонливість і млявість;
- Зниження працездатності;
- “Мушки” перед очима та шум у вухах;
- Випадіння волосся, тонкі нігті, біла пляма посеред нігтьової пластини;
- Загальна слабкість та поганий апетит.
Варто врахувати, що на ранніх стадіях захворювання, симптоми можуть і зовсім не проявлятися. Саме тому вчасна планова перевірка, діагностика анемій при перших ознаках допоможуть попередити їх розвиток.
Ускладнення
Якщо довго не лікувати хворобу, можуть виникнути ускладнення, боротися з якими деколи важче, ніж із самою хворобою. Кілька найпоширеніших наслідків анемії після хвороби:
- погіршення імунітету;
- зростання ймовірності виникнення серцевих патологій;
- погіршення фізичного та розумового розвитку в дітей різного віку;
- анемія при вагітності викликає проблеми при народженні дитини;
Варто взяти до уваги те, що часто анемія крові це маркер іншої хвороби в організмі людини. Якщо ігнорувати перші її прояви – може розвиватися інша хвороба. Тому не слід нехтувати вчасним зверненням по медичну допомогу, здати аналізи.
Діагностика анемії
Діагностикою такого захворювання, як анемія крові, займається лікар-гематолог. Він назначає обстеження, у яке входить розгорнутий аналіз крові при анемії, сюди ж може додатися:
- УЗД;
- Колоноскопія.
Однак обстеження відрізняються в залежності від випадку, тому їх лікар призначає в індивідуальному порядку. Можуть бути задіяні й лікарі інших профілів, щоб виявити причину появи того чи іншого симптома.
В клініці Complimed є можливість пройти повне обстеження, здати аналізи на анемію та отримати відповіді на свої питання від професіоналів.
Лікування анемії
Лікування такого захворювання, як анемія, є індивідуальним. Найчастіше спершу будуть лікувати те захворювання, яке спричинило появу анемії. Проте у випадку крововтрати для лікування анемії може знадобитися стаціонар, медичні операції. Може бути призначена дієта при легкій формі, а при важкій – може знадобитися переливання крові при анемії.
Харчування при анемії
Незалежно від причини анемії, необхідно харчуватися правильно. Серед основних продуктів, на які потрібно звернути увагу:
- Продукти, що багаті залізом: червоне м’ясо, печінка, яйця, шпинат, бобові тощо.
- Додати в раціон білок (потрібен вітамін B12): м’ясо, риба, яйця, молочні продукти.
- Надважливим є вживання фолієвої кислоти: листові овочі, бобові, цитрусові.
Дієта при анемії має бути збалансованою, включати комплекс вітамінів.
Профілактика
У профілактику анемії входять усі дії, що спрямовані на підтримку нормального рівня гемоглобіну в організмі людини. Потрібно:
- Дотримуватися правильного харчування. Слідкувати за збалансованістю раціону, не пропускати прийоми їжі. Споживати залізовмісні продукти.
- Підтримувати здоровий спосіб життя. Позбутися шкідливих звичок, регулярно займатися фізичною активністю.
- Проходити медичні обстеження. Регулярні обстеження у лікаря допоможуть попередити ряд захворювань і підтримувати контроль анемії.
Последние новости
Нетримання сечі – це поширена хвороба, з якою стикається велика кількість жінок (рідше – чоловіків). Систематичне ігнорування симптомів захворювання може призвести до складних наслідків цієї хвороби. Аби попередити ускладнення та запобігти розвитку хвороби, необхідно ознайомитися із симптомами, а також обрати із лікарем правильну стратегію лікування. Під нетриманням (інконтиненцією) розуміють мимовільне виділення сечі з сечовивідного каналу. […]
Велика кількість людей стикається з такою хворобою, як анемія. Більшість з них не знає, що вони мають цю хворобу, а наявні симптоми дуже часто списують на втому. сьогодні розповімо про те, що це за захворювання, як воно проявляється, та як вчасно його помітити, щоб надалі запобігти його розвитку. Що таке анемія? Анемія – це захворювання, […]
Що таке анальна тріщина? Анальна тріщина — це пошкодження слизової оболонки, що супроводжується болем під час дефекації та кровотечею. Відділ медицини, що займається лікуванням цієї хвороби – проктологія. Захворювання зустрічається у 13% пацієнтів, які звертаються до проктологів, і може вражати людей будь-якого віку та статі, включно – тріщини ануса у дітей. Без належного лікування тріщини […]
Третій триместр вагітності – останній етап, коли жінка і дитина готуються до народження. В цей період проходять найважливіші етапи, які відбуваються з двома організмами. Це – чудовий, але важкий етап, коли потрібно пильно слідкувати за своїм самопочуттям і станом. Коли починається третій триместр? Третій триместр триває з 27 до 40 тижня і є завершальним етапом […]
Що таке розацеа? Розацеа — це запальне захворювання шкіри, яке здебільшого вражає центральну частину обличчя. Ця хвороба розацеа характеризується періодичними загостреннями та ремісіями, що значно впливає на якість життя пацієнтів. Розацеа на обличчі проявляється у вигляді стійкого почервоніння, видимих розширених кровоносних судин (телеангіектазій) та запальних елементів, які часто називають рожевими вуграми. Це захворювання найчастіше зустрічається […]