Особливості третього триместру вагітності
31.10.2024Третій триместр вагітності – останній етап, коли жінка і дитина готуються до народження. В цей період проходять найважливіші етапи, які відбуваються з двома організмами. Це – чудовий, але важкий етап, коли потрібно пильно слідкувати за своїм самопочуттям і станом.
Коли починається третій триместр?
Третій триместр триває з 27 до 40 тижня і є завершальним етапом вагітності, коли організми матері й дитини готові до пологів. Хоча пологи очікуються на 40 тиждень, народження після 37 тижня вважається нормальним, але при пологах до 37 тижня важливо звернутися до лікаря.
На 32 тижні вагітності усі внутрішні органи дитини вже сформовані, тож плід готовий до життя поза материнської утроби. Удосконалюються рефлекси – ковтання та хапання. Завдяки сформованості цих рефлексів, дитина буде готова до того, щоб харчуватися та вдало розвиватися. Лікарі рекомендують слідкувати за тонусом матки при вагітності у 3 триместр, щоб запобігти передчасним пологам.
У третьому триместрі плід продовжує рости, і на момент народження вага дитини може бути від 3 до 4 кг, залежно від генетики. Близько 35 тижня плід зазвичай займає потрібне положення, але це не завжди відбувається вчасно, оскільки кожен випадок індивідуальний.
Розвиток дитини на останніх термінах
3 триместр вагітності – це час, коли дитина продовжує активно розвиватися. На 37 тижні вже остаточно формуються легені. Після 37 тижня дитина зможе самостійно дихати В цей час зміцнюється скелет малюка, накопичується підшкірний жир, покращується імунітет. В цей час дитина вбирає в себе максимально поживних речовин, щоб бути готовою до життя у світі.
В останній триместр вагітності дитина опускається до таза, і більшість займає головне передлежання — це найкраще і правильне положення для пологів, що знижує ризик ускладнень.
Існують й інші положення плоду. Деякі діти народжуються обличчям вгору, що може дещо ускладнити пологи, але не є небезпечним. Найризикованіше — народження ногами вперед, оскільки це підвищує ризик ускладнень для дитини та матері. У таких випадках лікарі часто рекомендують кесарів розтин.
Зміни в організмі матері: симптоми та відчуття
Зміни відбуваються не тільки в організмі дитини, але й в матері. Через збільшення живота, жінка може відчувати дискомфорт. Можуть спостерігатися наступні симптоми:
- Набряки в 3 триместрі. Жінки відчувають сильні набряки, відбувається затримка води організмом.
- Відбувається набір ваги в 3 триместрі. В міру росту дитини, жінка також починає активно набирати вагу. Відчувається нудота в третьому триместрі вагітності.
- Стає важко дихати, відчувається печія при вагітності у третій триместр. Плід давить на внутрішні органи матері, тому часто шлунковий сік підіймається, відбувається тиск на діафрагму.
- Спостерігаються порушення сну. Жінці буває важко знайти правильну позу, інколи проблемою є головні болі.
- Перейми. Через те, що організм готується до народження дитини, жінка може відчувати перейми.
- Тривожність і втома. Жінки в цей триместр можуть активно готувати будинок до появи дитини, переживати та відчувати стрес. через що швидко втомлюються.
Третій триместр може бути важким для матері, тому зараз як ніколи потрібна підтримка з боку близьких людей та лікарів, які забезпечують ведення вагітності. Цей період потребує активного піклування про свій організм.
Обстеження на пізніх термінах
На останніх тижнях вагітності лікар акушер може призначати додаткові обстеження, щоб переконатися, чи все в порядку з плодом та матір’ю. Завдяки цим обстеженням можна зрозуміти, чи пройдуть вдало вагінальні пологи, чи є потреба призначати кесарів розтин. Гінекологія у приватній клініці Complimed допоможе виявити, чи потрібно призначати кесарів.
Для моніторингу вагітності лікарі часто призначають кілька аналізів та обстежень. Серед них – УЗД в третьому триместрі. Його проводять для оцінки стану дитини, переконатися, що все добре.
Скринінг третього триместру передбачає перевірку на деякі хвороби, зокрема – на стрептокок. Це обстеження проводиться шляхом збирання з піхви мазку. Для матері ця хвороба не несе загрози, проте може передаватися дитині під час народження.
Проводиться повторне обстеження на групу хвороб, таких як гепатит та сифіліс. Це пов’язано з тим, що в цих хвороб є інкубаційний період, тож потрібно мінімізувати ризики.
Також перевіряється рівень глюкози, частота серцевих скорочень в малюка, перевіряється стан шийки матки.
Поширені ускладнення третього триместру
У третьому триместрі можуть виникати труднощі через значне навантаження на організм матері. Дискомфорт, болі в шиї та попереку через вагу дитини є звичними, оскільки м’язи розтягуються. Може виникнути головний біль.
Передчасні пологи може спричинити ряд причин. Їх усіх можна уникнути, якщо прислухатись до лікарів, проходити вчасно усі обстеження, здавати аналізи. Може виникнути така проблема, як зовнішній геморой на 3 триместрі. Варто звернути увагу, що матка може “почати підготовку” до народження дитини – може відчуватися біль. Це є нормальним явищем, проте не можна терпіти сильний біль, обов’язково повідомте про це свого акушера.
Щоб полегшити загальний стан, варто включити гімнастику для вагітних на 3 триместрі.
Лікування застуди та інших захворювань
Виникнення застуди в останні тижні вагітності – поширене явище. Це зумовлено тим, що організм жінки в цей час природно ослаблений. Застуда не несе серйозної загрози, однак погіршує і без того утруднене дихання, підвищується температура при вагітності у третій триместр, організм матері слабшає ще більше. Як же впоратися з грипом у 3 триместр вагітності, щоб не нашкодити дитині?
- Пити достатню кількість води. При застуді дуже важливо підтримувати водний баланс.
- Трав’яні чаї (з ромашки чи м’яти) – гарний варіант для подолання застуди.
- Ліки. Обов’язково зверніться до лікаря і проконсультуйтесь, які краще ліки приймати, щоб не нашкодити дитині та підтримати свій організм.
Застуда при вагітності у 3 триместр – не єдина проблема, яка може виникнути. Інколи організм матері потерпає від інших, більш серйозних недугів. Захворювання, як-от інфекції сечовивідних шляхів або гіпертонія, молочниця в третьому триместрі вагітності, можуть також виникнути в третьому триместрі. Лікування таких станів повинно здійснюватися під суворим контролем фахівця.
Секс у третьому триместрі: безпека та рекомендації
Якщо вагітна на останньому триместрі активна і почувається добре, варто підтримувати інтимне життя. Інтимна близькість має проходити у зручних позах. Сьогодні лікарі не вважають, що секс під час вагітності є причиною передчасних пологів. Найголовніше – слідкувати за своїм самопочуттям, досягти максимального комфорту, якщо є больові відчуття – зупинитись.
Виділення: коли це тривожний симптом?
Звертайте особливу увагу на виділення під час вагітності у третій триместр. Якщо виділення однорідні, білого кольору і без неприємного запаху – це нормально. Але якщо з’явився різкий запах, гній або кров, це може свідчити про інфекцію. У такому разі слід негайно звернутися до лікаря для діагностики та лікування.
Звертайте увагу на водянисті виділення – вони можуть сигналізувати про початок пологів.
Харчування та вітаміни наприкінці вагітності
Протягом вагітності раціон матері повинен бути повністю збалансований. Потрібна у великій кількості білкова їжа, клітковина, а також корисні жири. Дієта для вагітних у 3 триместр має включати рибу, м’ясо, овочі та крупи, авокадо. Часто вагітним хочеться особливих поєднань смаків – це може свідчити про нестачу певних вітамінів.
Які вітаміни повинні обов’язково бути в раціоні:
- Вітаміни С, Е, В;
- Омега-3;
- Вітаміни К, D, йод;
- Фолієва кислота, залізо, кальцій.
Підготовка до пологів: що очікувати?
В очікуванні пологів потрібно добре підготуватись. Має бути сумка, в яку складено всі необхідні для пологів речі. Дитина в 3 триместр вагітності може народитись в будь-який момент – потрібно бути готовим.
При початку пологів відійде слизова пробка, а перейми ставатимуть все сильнішими. Якщо розірветься плідний міхур і “відійдуть води” — це однозначний початок народження. Найголовніше – не панікувати й одразу вирушити у лікарню, де пологи пройдуть під наглядом акушерів.
Последние новости
Панічні атаки – це раптові епізоди сильного страху, які можуть виникнути навіть без очевидної причини. Вони супроводжуються фізичними та емоційними симптомами та впливають на якість життя людини. У цій статті ми розглянемо основні причини виникнення панічних атак, та як їм запобігти. Що таке панічна атака? Панічна атака є нападом інтенсивного страху, дискомфорту, що супроводжується сильними […]
Підвищений рівень холестерину є поширеною причиною серцево-судинних захворювань. В сьогоднішньому матеріалі розповімо про фактори ризику, на які ознаки високого холестерину необхідно звернути увагу, та розберемо, що яку роль виконує холестерин в людському організмі. Що таке холестерин? Холестерин є органічною речовиною, яка належить до групи ліпідів. Це – життєво необхідний компонент для нормального функціонування організму. Холестерин […]
Підозра на вагітність – це завжди хвилюючий момент, а тому тест на вагітність став надійним помічником для жінок, які хочуть дізнатися про свій стан якомога раніше. Сучасне визначення вагітності за допомогою тестів – це простий та доступний спосіб, який можна провести самостійно вдома. Проте важливо розуміти, що точність результату залежить від багатьох факторів: правильного вибору […]
Що таке понижена температура тіла? Низька температура тіла або гіпотермія — це патологічний стан організму, при якому відбувається зниження температури тіла нижче 35°C. Він виникає внаслідок різних факторів та потребує серйозної уваги, оскільки може призвести до небезпечних наслідків для здоров’я. У нормі температура тіла людини коливається в межах 36,5-37,2°C, і такий діапазон забезпечує оптимальне функціонування […]
Що таке естрогени? Естроген — це група стероїдних гормонів, які відіграють фундаментальну роль у розвитку та функціонуванні репродуктивної системи людини. Естрогени належать до категорії жіночі статеві гормони та синтезуються переважно в яєчниках під контролем гіпоталамо-гіпофізарної системи. Ці гормони виробляються в меншій кількості надниркових залозах, жировій тканині та, у чоловіків, в яєчках. Гормони жіночої статевої системи […]