Головний біль — види, причини, симптоми та лікування
06.05.2022Головний біль є одним із найпоширеніших симптомів, що зустрічаються у медичній практиці. Поняття цього терміна досить розтяжне, оскільки воно включає всі типи дискомфорту, які сконцентровані в області голови. При цьому ступінь болю може кардинально відрізнятись.
У зв’язку з цим дуже важливо знати симптоматику різновидів патології та вчасно звертатися за медичною допомогою до кваліфікованих фахівців.
Види захворювання
Природа виникнення головного болю полягає у скоординованих сигналах між мозком, кровоносними судинами та нервами довкола. Внаслідок впливу невідомого механізму активуються певні нерви, які впливають на кровоносні судини та м’язи. Саме через ці нерви мозок отримує потужні больові сигнали.
Існує два види головного болю: первинні та вторинні. Кожен з них має унікальний набір симптомів, що виникають з певних причин і потребують різних методів лікування.
Первинний головний біль
Причина їх появи не пов’язана з якоюсь іншою патологією, що розвивається. Таким чином, можна впевнено стверджувати про самостійний характер перебігу цих видів захворювання.
Розгляньмо найпоширеніші види первинного головного болю. До них відносяться:
- тензійний біль — найбільш поширений тип патології, що виникає внаслідок скорочення м’язів після емоційного або фізичного стресу, тривалість якого може змінюватись від декількох годин до декількох днів. Найчастіше болючі відчуття виникають в області чола і за очима, проте нерідкі випадки їх виникнення деінде. Характер болю тупий і рецидивуючий (якщо його джерело був вчасно виявлений). Крім больових відчуттів у голові пацієнт може відчувати нудоту та нездужання;
- мігрень — дискомфортні відчуття пульсуючого характеру, що супроводжуються сильною нудотою та блювотою (в окремих випадках). У пацієнтів можна спостерігати часткове зникнення зору і появу так званої “аури” в об’єктів навколишнього світу з подальшим мерехтінням. Іноді мігрені можуть викликати слабкість чи оніміння. Природа появи патології полягає у реакції організму на гормональні зміни, стрес чи їжу. Хвороба також має спадковий характер;
- кластерний головний біль — досить поширений тип захворювання, областю поширення якого є район навколо очей або одна зі сторін голови. Нерідко пацієнт також переживає сльозотечу, виділення з носа і навіть опущення (птоз) верхньої повіки. Найчастіше патологія зустрічається у чоловіків у підлітковому та середньому віці, може мати постійний характер.
Вторинний головний біль
Розвиток вторинного головного болю безпосередньо пов’язаний з впливом інших хвороб. Залежно від характеру супутньої патології вони поділяються на такі категорії:
- Головний біль при ковіді. Як не дивно, болючі відчуття в голові є одним з найпоширеніших симптомів COVID-19. До симптоматики коронавірусу також відноситься втрата смакових відчуттів та нюху, стомлюваність, кашель і підвищена температура. Деякі пацієнти також скаржаться на діарею, подразнення або почервоніння очей та біль у горлі.
- Скроневий артеріїт. Є хронічним запальним процесом, викликаним ураженням великих та середніх артерій хребта, шиї, рук та верхньої області тулуба, а також скроневих та очних судин. Причиною появи можуть бути атаки вірусних інфекцій на імунну систему, різні травми, переохолодження, безконтрольний прийом ліків або алкоголізм. Виявляється сильними головними болями на тлі депресії, безсоння та втрати ваги. Можливі больові відчуття в області плеча та шиї. Найчастіше розвивається у пацієнтів віком від 50 років.
- Головний біль, спричинений висотною хворобою. Виникає внаслідок скорочення надходження кисню до організму. Найчастіше від неї страждають альпіністи, які не використовують відповідні кисневі маски під час підйому. При цьому дискомфорт може відчуватися як з одного боку, так і по всій голові.
- Глаукома. Біль у голові є найпоширенішим симптомом для пацієнтів з високим рівнем внутрішньоочного тиску. Найчастіше хворобливе вогнище розташоване з боку ураженого ока з локалізацією в лобовій, надбрівній та скроневій областях. Причина полягає в постійній напрузі м’язових волокон та подразненні рецепторів очного нерва внаслідок високого внутрішньоочного тиску.
- Аневризм. При патологічному розширенні кровоносних судин характерні вкрай різкі болючі відчуття. Він супроводжується ригідністю потиличних м’язів, двоїнням в очах і навіть непритомністю.
- Головний біль під час похмілля. Вживання алкоголю у великих кількостях позначається не лише на печінці та нирках, а й на голові! Пацієнт відчуває пульсуючі больові відчуття, що супроводжується поганим загальним станом та нудотою.
- Вплив чадного газу. Вміст в повітрі хоча б 0.08% небезпечних концентрацій окису вуглецю (CO) призводить до відчутного головного болю та задухи. Причиною появи небезпечної речовини можуть стати сильні лісові пожежі або широке використання вуглецевого палива.
- Головний біль, спричинений надмірним використанням лікарських засобів. Досить поширений вид болю, який найчастіше є наслідком відмови від прийому анальгетиків після їх тривалого застосування. При цьому симптоматика дуже схожа на ознаки тензійного болю.
- Зубна інфекція. Голова та ротова порожнина людини пов’язані між собою прямим чином. Звідси будь-які негативні процеси у роті отримають відповідний больовий сигнал. Наприклад, глибокий карієс, що впливає на стан нерва всередині зуба, викликає гострі болючі відчуття, які можуть віддавати в голову і навіть вухо.
- Головний біль, спричинений алергією на продукти. Цей вид патології є сезонним. Крім головного болю пацієнт може також відчувати печіння в плечах, шиї або тулубі. Ступінь інтенсивності головного болю залежатиме від алергічної чутливості людини до того чи іншого харчового продукту.
- Енцефаліт. Ранньою ознакою укусу кліща є болючі відчуття в голові, які проявляється протягом трьох тижнів після укусу. Ступінь її інтенсивності безпосередньо залежить від підвищення температури тіла, нудоти, блювоти та безсоння. У деяких випадках больові відчуття супроводжуються запамороченням.
- Травма голови. Біль може проявитися як через тиждень після травми, так і одразу після її отримання. При цьому інтенсивність і тривалість головного болю безпосередньо залежить від тяжкості травми. Наприклад, пацієнти з тяжкими травмами голови, які з якихось причин не звертаються до лікарів за допомогою, можуть страждати від головного болю місяцями, роками або навіть усе життя.
- Ідіопатична внутрішньочерепна гіпертензія. Найчастіше підвищений внутрішньочерепний тиск виникає через порушення венозного відтоку (склад спинномозкової рідини при цьому нормальний). Пацієнти скаржаться на щоденні напади головного болю, який іноді може супроводжуватися нудотою.
- Головний біль, пов’язаний із низьким внутрішньочерепним тиском. Причиною її виникнення є випадковий відтік спинномозкової рідини через невеликий отвір після введення голки під час проведення спинномозкової (люмбальної) пункції. У разі прискореного витікання біологічного матеріалу кількість рідини, що оточує головний мозок, стрімко зменшується. У зв’язку з цим відбувається просідання мозку вниз, що призводить до розтягування навколишніх кровоносних судин та опорних тканин. Ці зміни є причиною виникнення головного болю.
- Менінгіт. У разі даної патології болючі відчуття в голові є найчастішим симптомом, який проявляється практично відразу. Больові відчуття виникають у всій голові з акцентом на шийно-потиличну ділянку, виявляються труднощі при згинанні шиї. Головний біль може супроводжуватися нестерпністю яскравого світла, блюванням, нудотою.
- Головні болі, пов’язані з ураженням трійчастого нерва. Основна причина виникнення болю пов’язана з патологічними розрядами з ядра нерва, що розташовані у довгастому мозку. У медичній практиці присутні випадки, що на фоні болей, що частішають, люди втрачали контроль над своїми діями.
- Синусит. Запалення носових пазух через інфекцію або алергічну реакцію призводить до їх опухання та виділення більшого обсягу носового слизу. Своєю чергою це призводить до засмічення проток та підвищення тиску всередині самих пазух, що і є ключовою причиною появи сильних головних болів.
- Субарахноїдальний крововилив. Раптова кровотеча в субарахноїдальний простір часто виникає внаслідок розриву аневризми. Гострі інтенсивні болючі відчуття в голові виявляються також раптово і супроводжуються порушенням або втратою свідомості.
- Головний біль, спричинений інфекціями. Є найчастішим і першим проявом у разі внутрішньочерепних інфекцій (абсцес головного мозку, субдуральна емпієма тощо). Також болючі відчуття в голові присутні при системних інфекціях (сепсис, грип та інші).
- Субдуральна гематома. Крововиливи внаслідок черепно-мозкової травми призводить до можливого пошкодження речовини головного мозку та підвищення внутрішньочерепного тиску з компресією. Це все супроводжується хвилеподібним головним болем, посилення якого призводить до блювоти.
- Захворювання скронево-нижньощелепного суглоба. Будь-яке порушення в складній системі кісткових структур, зв’язок і диска, що забезпечують змикання зубів і рух нижньої щелепи, викликає болючі відчуття в лобово-скронево-тім’яній області. Також супроводжується відчуттями, що давлять, за очима і болем у вухах.
- Головний біль після ковіду. У постковідний період багато пацієнтів відзначають у себе неврологічні ускладнення, до яких можна віднести запаморочення і болючі відчуття в голові різного ступеня протягом декількох тижнів після одужання. Болі можуть мати хронічний (майже щоденний) або нечастий характер. Причину больових відчуттів варто дізнатися на консультації лікаря-невролога.
Діагностика
Для діагностики захворювання необхідно описати характер головного болю і супутніх симптомів лікарю. У процесі неврологічного огляду спеціалістом приймається рішення про проведення більш ретельного обстеження. Це необхідно для уточнення діагнозу.
Таке обстеження включає такі процедури:
- електрокардіографія (ЕКГ);
- ультразвукова доплерографія (УЗДГ) екстракраніальних судин;
- магнітно-резонансна (МРТ) та комп’ютерна (КТ) томографія головного мозку;
- електроенцефалограма (ЕЕГ);
- загальний аналіз сечі та крові;
- консультації психотерапевта, фізіотерапевта та окуліста;
- рентгенографія (Rg-графія) черепа.
Лікування
Процес лікування головного болю безпосередньо залежить від виявлених причин та діагнозу. Так, лікарями складається спеціальна програма лікування кожного конкретного випадку. Ключовим завданням першого етапу лікування є зняття болючого синдрому, а подальша тактика залежить від точності встановлення діагнозу.
Призначення медикаментозної терапії передбачає застосування вазоактивних засобів, анальгетиків, транквілізаторів, гангліоблокаторів, ангіопротекторів та седативних препаратів. Разом з тим, самолікуванням займатися не варто — список медичних препаратів повинен скласти лікар. У разі виникнення головного болю через прийом лікарських препаратів, їх подальше застосування має бути скасовано.
У будь-якому випадку слід звернутися до кваліфікованих медичних працівників, а не шукати способи лікування в інтернеті та покладатися виключно на дієвість народної медицини.
Профілактика головного болю
Профілактичні методи боротьби з головним болем безпосередньо залежить від змін способу життя пацієнта. Так, однаково важливий емоційний, інтелектуальний та фізичний відпочинок.
Позбавити людини від головного болю без будь-яких ліків покликані корисна їжа, емоційний спокій і здоровий сон. Допомогти у боротьбі з головним болем покликані такі поради:
- Провітрюйте кімнату. Больові відчуття можуть виникати внаслідок інтоксикації вуглекислим газом та задухи.
- Заберіть джерела звуку та світла.
- Проведіть масаж плечей, шиї та голови для кращого розслаблення.
- Зменшити неприємні відчуття допоможе запах лаванди та м’яти, які можна використовувати як ефірну олію для холодного компресу або ароматизована добавка до чаю.
Для того, щоб біль став рідкісним явищем, необхідно ввести у своє життя такі корективи:
- якісний нічний сон, який становитиме від 7 до 8 годин. Надлишок сну може призвести до болів у голові та млявості, а недолік – до проблем з нервами. Також важливий фактор приміщення, що провітрюється, здорового мікроклімату в спальні й досить комфортної температури повітря;
- виключіть з раціону продукти, що провокують больові відчуття — насичені підсилювачами смаку та консервантами, а також солоні та копчені;
- знижуйте рівень стресу шляхом вироблення своїх засобів від нього (боксерська груша, тепла ванна, медитація і т. д.);
- дотримуйтесь правильного режиму відпочинку та праці, щоб не викликати головного болю від перевтоми;
- у разі повторення головного болю рекомендуємо відзначати у календарі їх появу та тривалість. Це допоможе у визначенні причини болю та призначенні правильного рішення;
- займайтеся спортом регулярно, тому що це насичує мозок киснем та іншими поживними речовинами, а також покращує його кровопостачання;
- обмежте вживання знеболювальних та анальгетиків — від 10 до 15 таблеток на місяць. Якщо перша таблетка не допомогла, не поспішайте приймати другу — передозування теж є серйозною причиною для виникнення болю.
Последние новости
Що таке бородавки? Бородавки — це доброякісні шкірні утворення, що розвиваються внаслідок присутності в організмі вірусу папіломи людини (ВПЛ). Вони можуть з’являтися на різних ділянках тіла, найчастіше на руках, ногах, обличчі та статевих органах. Мають різноманітні форми та розміри — від невеликих плоских до великих вузлуватих. Бородавки характеризуються шорсткою, бородавчастою поверхнею і зазвичай не викликають […]
Артеріальний тиск — це сила, з якою кров тисне на стінки артерій під час скорочення та розслаблення серця. Він є одним з основних показників стану серцево-судинної системи та здоров’я людини загалом.. Показники артеріального тиску Артеріальний тиск складається з двох основних показників — систолічного (максимальний тиск, який виникає під час скорочення серця) та діастолічного тиску (мінімальний […]
Нетримання сечі – це поширена хвороба, з якою стикається велика кількість жінок (рідше – чоловіків). Систематичне ігнорування симптомів захворювання може призвести до складних наслідків цієї хвороби. Аби попередити ускладнення та запобігти розвитку хвороби, необхідно ознайомитися із симптомами, а також обрати із лікарем правильну стратегію лікування. Під нетриманням (інконтиненцією) розуміють мимовільне виділення сечі з сечовивідного каналу. […]
Велика кількість людей стикається з такою хворобою, як анемія. Більшість з них не знає, що вони мають цю хворобу, а наявні симптоми дуже часто списують на втому. сьогодні розповімо про те, що це за захворювання, як воно проявляється, та як вчасно його помітити, щоб надалі запобігти його розвитку. Що таке анемія? Анемія – це захворювання, […]
Що таке анальна тріщина? Анальна тріщина — це пошкодження слизової оболонки, що супроводжується болем під час дефекації та кровотечею. Відділ медицини, що займається лікуванням цієї хвороби – проктологія. Захворювання зустрічається у 13% пацієнтів, які звертаються до проктологів, і може вражати людей будь-якого віку та статі, включно – тріщини ануса у дітей. Без належного лікування тріщини […]