Акромегалія: причини, симптоми, лікування
22.11.2023
Ендокринні захворювання — це серйозна проблема, яка потребує кваліфікованого лікування. У цьому матеріалі розповідаємо, якими симптомами характеризується така хвороба як акромегалія, методи її діагностики та лікування.
Що таке акромегалія?
Акромегалія або гігантизм (5A60.0 за МКХ-11) — це рідкісна, але серйозна ендокринна хвороба, яка характеризується надлишковим виділенням ростового гормону після завершення періоду росту в підлітковому віці. Однією з ключових ознак цього розладу є непропорційне збільшення розмірів кінцівок, черепа та внутрішніх органів.
Причини акромегалії
Основною причиною виникнення недуги є гіперплазія або пухлина гіпофіза. Вона й стимулює надмірне виділення гормону росту. Це може статися через гіпофізарну аденому — винятково рідкісний рак гіпофіза чи інші аномалії в гіпоталамо-гіпофізарній системі.
Також патологія може виникати через порушення функціонування ендокринних залоз — надниркових залоз, щитівки, статевих органів (яєчники, насінники).

Симптоми акромегалії
Ознаки захворювання різноманітні, основні симптоми патології такі:
- збільшення розмірів кінцівок;
- грубість рис обличчя;
- підвищена пітливість;
- гіпертонія (високий артеріальний тиск);
- головні болі;
- збільшення носа і губ;
- зміни в зубощелепній системі.
Пацієнти також часто стикаються з головними болями, порушеннями зору, суглобовими болями та порушеннями метаболізму.
Класифікація акромегалії
Патологію класифікують таким чином:
- Преакромегалія — симптоми виражені слабо, з’являються лише перші ознаки проблеми.
- Гіпертрофічна стадія — клінічна картина дуже яскрава, супроводжується швидкий аномальний ріст органів.
- Пухлинна стадія — відбувається підвищення внутрішньочерепного тиску, порушення нервової системи.
- Кахексія — стадія виснаження.
Діагностика акромегалії
Для визначення наявності захворювання необхідно звернутися до ендокринолога. Діагностика недуги охоплює клінічний огляд, вимірювання рівня ростового гормону в крові. Один з основних методів обстеження — проба з глюкозою. Пацієнту дають випити розчин із 50-100 г глюкози. Через певний час лікар вивчає результати тесту.
Також пацієнту може бути виписано направлення на магнітно-резонансну томографію (МРТ) головного мозку. Цей метод може бути використаний для виявлення пухлини в гіпофізі.

Лікування акромегалії
Терапія спрямована на зменшення рівня гормону росту та контроль симптомів захворювання. Для цього хворому призначають гормональні препарати.
У разі аденоми гіпофіза призначається хірургічне втручання, яке спрямоване на видалення пухлини.
В окремих випадках може бути показана променева терапія.
Ускладнення акромегалії
Через патологію в людини можуть розвинутися такі ускладнення: серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, порушення суглобів і хребта. Це може загрожувати летальним результатом. Також зростає ризик розвитку раку товстої кишки та появи поліпів у кишківнику.
Раннє виявлення і лікування цього стану відіграють головну роль у запобіганні серйозних ускладнень.
Порушення ендокринної системи — це серйозна проблема, що потребує комплексного підходу до діагностики та лікування. Пацієнти з підозрою на цю недугу мають звернутися до лікаря для докладного обстеження і розробки плану лікування.

Последние новости
Що таке біологічна терапія? Біологічна терапія — це метод лікування, який полягає у застосуванні лікарських засобів, створених із використанням живих організмів або їхніх компонентів. На відміну від традиційних медикаментів, які здебільшого мають хімічне походження, біологічні препарати розробляються з урахуванням механізмів розвитку хвороби на клітинному рівні, тому впливають на конкретні ланки патологічного процесу. Для кого ця […]
Дуоденіт є одним із поширених захворювань травної системи, яке часто супроводжується іншими патологіями шлунково-кишкового тракту. Згідно з дослідженнями, близько 15-20% населення планети страждає від різних форм запалення дванадцятипалої кишки. Своєчасне виявлення цієї патології та правильно підібране лікування дуоденіту дозволяють уникнути серйозних ускладнень та покращити якість життя пацієнта. Що таке дуоденіт? Дуоденіт — це запальний процес, […]
Сьогодні пацієнтів з діагнозом гастрит можна зустріти значно частіше, ніж протягом останніх 5 років. Виною тому сучасний спосіб життя і темпи урбанізації, що дало змогу «омолодити» середній вік хвороби до 18-35 років. Ба більше, останнім часом захворювання стало серйозно прогресувати навіть у дітей віком від 8 до 13 років. Розберімося, що таке гастрит, який він […]
Панічні атаки – це раптові епізоди сильного страху, які можуть виникнути навіть без очевидної причини. Вони супроводжуються фізичними та емоційними симптомами та впливають на якість життя людини. У цій статті ми розглянемо основні причини виникнення панічних атак, та як їм запобігти. Що таке панічна атака? Панічна атака є нападом інтенсивного страху, дискомфорту, що супроводжується сильними […]
Підвищений рівень холестерину є поширеною причиною серцево-судинних захворювань. В сьогоднішньому матеріалі розповімо про фактори ризику, на які ознаки високого холестерину необхідно звернути увагу, та розберемо, що яку роль виконує холестерин в людському організмі. Що таке холестерин? Холестерин є органічною речовиною, яка належить до групи ліпідів. Це – життєво необхідний компонент для нормального функціонування організму. Холестерин […]