complimed-ligo_1 >
Ваш отзыв отправлен

Акромегалія: причини, симптоми, лікування

22.11.2023

Ендокринні захворювання — це серйозна проблема, яка потребує кваліфікованого лікування. У цьому матеріалі розповідаємо, якими симптомами характеризується така хвороба як акромегалія, методи її діагностики та лікування. 

Що таке акромегалія?

Акромегалія або гігантизм (5A60.0 за МКХ-11) — це рідкісна, але серйозна ендокринна хвороба, яка характеризується надлишковим виділенням ростового гормону після завершення періоду росту в підлітковому віці. Однією з ключових ознак цього розладу є непропорційне збільшення розмірів кінцівок, черепа та внутрішніх органів.

Причини акромегалії

Основною причиною виникнення недуги є гіперплазія або пухлина гіпофіза. Вона й стимулює надмірне виділення гормону росту. Це може статися через гіпофізарну аденому — винятково рідкісний рак гіпофіза чи інші аномалії в гіпоталамо-гіпофізарній системі.

Також патологія може виникати через порушення функціонування ендокринних залоз — надниркових залоз, щитівки, статевих органів (яєчники, насінники).

Симптоми акромегалії

Ознаки захворювання різноманітні, основні симптоми патології такі:

  • збільшення розмірів кінцівок;
  • грубість рис обличчя;
  • підвищена пітливість;
  • гіпертонія (високий артеріальний тиск);
  • головні болі;
  • збільшення носа і губ;
  • зміни в зубощелепній системі. 

Пацієнти також часто стикаються з головними болями, порушеннями зору, суглобовими болями та порушеннями метаболізму.

Класифікація акромегалії

Патологію класифікують таким чином:

  1. Преакромегалія — симптоми виражені слабо, з’являються лише перші ознаки проблеми.
  2. Гіпертрофічна стадія — клінічна картина дуже яскрава, супроводжується швидкий аномальний ріст органів.
  3. Пухлинна стадія — відбувається підвищення внутрішньочерепного тиску, порушення нервової системи.
  4. Кахексія — стадія виснаження.

Діагностика акромегалії

Для визначення наявності захворювання необхідно звернутися до ендокринолога. Діагностика недуги охоплює клінічний огляд, вимірювання рівня ростового гормону в крові. Один з основних методів обстеження — проба з глюкозою. Пацієнту дають випити розчин із 50-100 г глюкози. Через певний час лікар вивчає результати тесту.

Також пацієнту може бути виписано направлення на магнітно-резонансну томографію (МРТ) головного мозку. Цей метод може бути використаний для виявлення пухлини в гіпофізі.

Лікування акромегалії

Терапія спрямована на зменшення рівня гормону росту та контроль симптомів захворювання. Для цього хворому призначають гормональні препарати. 

У разі аденоми гіпофіза призначається хірургічне втручання, яке спрямоване на видалення пухлини. 

В окремих випадках може бути показана променева терапія.

Ускладнення акромегалії

Через патологію в людини можуть розвинутися такі ускладнення: серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, порушення суглобів і хребта. Це може загрожувати летальним результатом. Також зростає ризик розвитку раку товстої кишки та появи поліпів у кишківнику.

Раннє виявлення і лікування цього стану відіграють головну роль у запобіганні серйозних ускладнень.

Порушення ендокринної системи — це серйозна проблема, що потребує комплексного підходу до діагностики та лікування. Пацієнти з підозрою на цю недугу мають звернутися до лікаря для докладного обстеження і розробки плану лікування.

Последние новости

21.11.2024Запалення яєчника: що викликає та як його лікувати

Яєчники – це парні статеві залози, які є найважливішою частиною жіночої репродуктивної системи. Вони розташовані в порожнині малого таза з обох боків від матки та мають мигдалеподібну форму. Розмір кожного яєчника в нормі становить приблизно 3-5 см у довжину. Ці органи виконують дві життєво важливі функції: виробляють жіночі статеві гормони (естрогени та прогестерон) та яйцеклітини, […]

21.11.2024Передвісники пологів: що сигналізує про початок

Наближення пологів — надзвичайно важливий період у житті вагітної жінки, сповнений хвилювань, очікувань та фізіологічних змін. Передвісники пологів — це унікальний комплекс сигналів, які організм надсилає напередодні народження дитини. Розуміння особливостей третього триместру вагітності допоможе майбутній мамі підготуватися до одного з найважливіших моментів у її житті. Що таке передвісники пологів? Передвісники пологів — це комплексні […]

21.11.2024Бородавки на шкірі: чому вони з’являються?

Що таке бородавки? Бородавки — це доброякісні шкірні утворення, що розвиваються внаслідок присутності в організмі вірусу папіломи людини (ВПЛ). Вони можуть з’являтися на різних ділянках тіла, найчастіше на руках, ногах, обличчі та статевих органах. Мають різноманітні форми та розміри — від невеликих плоских до великих вузлуватих. Бородавки характеризуються шорсткою, бородавчастою поверхнею і зазвичай не викликають […]

21.11.2024Артеріальний тиск: норми та можливі відхилення

Артеріальний тиск — це сила, з якою кров тисне на стінки артерій під час скорочення та розслаблення серця. Він є одним з основних показників стану серцево-судинної системи та здоров’я людини загалом.. Показники артеріального тиску Артеріальний тиск складається з двох основних показників — систолічного (максимальний тиск, який виникає під час скорочення серця) та діастолічного тиску (мінімальний […]

01.11.2024Нетримання у жінок: причини, симптоми та лікування

Нетримання сечі – це поширена хвороба, з якою стикається велика кількість жінок (рідше – чоловіків). Систематичне ігнорування симптомів захворювання може призвести до складних наслідків цієї хвороби. Аби попередити ускладнення та запобігти розвитку хвороби, необхідно ознайомитися із симптомами, а також обрати із лікарем правильну стратегію лікування.  Під нетриманням (інконтиненцією) розуміють мимовільне виділення сечі з сечовивідного каналу. […]

Укласти декларацію ОНЛАЙН