complimed-ligo_1 >
Ваш отзыв отправлен

Цукровий діабет: що це таке, причини, симптоми, лікування

31.01.2024

Щороку кількість пацієнтів із діагнозом “цукровий діабет” нестримно зростає. Щоб виправити цю невтішну статистику, давайте детально поговоримо про причини виникнення цієї патології, способи її діагностики та заходи профілактики.

Що таке цукровий діабет?

Цукровий діабет — це об’єднана назва для ендокринних захворювань, пов’язаних із порушенням рівня глюкози в крові через проблеми з інсуліном. Інсулін — гормон, що виробляється підшлунковою залозою, який регулює рівень глюкози (цукру) в крові. За наявності у людини зазначеної патології організм не здатний правильно використовувати або виробляти інсулін, що призводить до підвищеного рівня цукру в крові. Це захворювання може впливати на різні органи та системи організму людини, викликаючи різноманітні ускладнення і патології.

Які типи цукрового діабету існують?

Існує два основних типи цієї недуги:

 1. Цукровий діабет 1 типу — розвивається, коли імунна система атакує й знищує клітини, що виробляють інсулін у підшлунковій залозі. Люди з цим видом патології потребують щоденних ін’єкцій гормону для підтримки нормального рівня глюкози в крові.
 2. Цукровий діабет 2 типу — організм не може ефективно використовувати інсулін, вироблений підшлунковою залозою. Цей різновид частіше розвивається у дорослих, але може також зустрічатися у дітей і підлітків. Лікування може включати дієту, запропоновану фізичну активність і, в деяких випадках, ліки.

Також виділяють ще один тип — гестаційний, який виникає у вагітних жінок і може негативно вплинути на здоров’я як матері, так і дитини.

Причини цукрового діабету

Причини появи та розвитку патології можуть варіюватися залежно від типу:

 • на ймовірність розвитку першого типу захворювання впливають такі чинники, як генетична схильність, аутоімунні порушення, вірусні інфекції;
 • поява другого типу пов’язана з порушеннями способу життя. Неправильне харчування, недостатня фізична активність і зайва вага — всі ці фактори впливають на розвиток цього виду патології. 

У деяких випадках до розвитку хвороби можуть призвести захворювання підшлункової залози або інших ендокринних органів.

Також на виникнення патології впливає вік. У людей старшого та похилого віку ця проблема зустрічається набагато частіше. Але в деяких випадках хвороба може виникати у дітей і підлітків. 

Симптоми цукрового діабету

Основною ознакою цього захворювання є підвищений рівень глюкози в крові, який не контролюється належним чином інсуліном — гормоном, що продукується підшлунковою залозою.

Прояви можуть бути такими:

 • постійна спрага;
 • часте сечовипускання;
 • втома і слабкість;
 • свербіж шкіри;
 • часті інфекції;
 • оніміння кінцівок;
 • повільне загоєння ран і порізів.

Симптоми діабету також включають зниження маси тіла та сухість шкіри. У пацієнтів також може виникнути зоровий розлад і підвищена чутливість до інфекцій.

Ускладнення цукрового діабету

Несвоєчасна діагностика і лікування недуги може призвести до різного роду ускладнень: 

 1. Хвороби серця і судин.
 2. Проблеми з нирками.
 3. Проблеми із зором, аж до сліпоти.
 4. Виразки та інфекції стоп.
 5. Пошкодження судин.
 6. Зниження гостроти зору.
 7. Нейропатія (патологічні стани, що супроводжуються незапальними змінами з боку нервів).

Контроль рівня цукру в крові та застосування відповідного лікування є ключовими факторами запобігання цим ускладненням.

Діагностика цукрового діабету

Головним дослідженням, яке вкаже на наявність у пацієнта цієї патології, є вимірювання рівня глюкози в крові. Також лікарі нерідко призначають аналіз крові на глікогемоглобін (глікований гемоглобін). Для підтвердження діагнозу можуть знадобитися інші дослідження, такі як аналізи сечі й тести на антитіла до власних антигенів бета-клітин підшлункової, різні генетичні дослідження.

Як проходить лікування цукрового діабету?

Лікування може містити в собі:

 1. Інсулінотерапію — введення в організм пацієнта препаратів інсуліну.
 2. Застосування оральних препаратів, що поліпшують чутливість до інсуліну.
 3. Регулярні фізичні навантаження і дотримання дієти.

Інсулін може застосовуватися у пацієнтів з діабетом 1-го типу, тоді як терапія для пацієнтів з діабетом 2-го типу може передбачати пероральні препарати або ін’єкції інсуліну.

Наслідки цукрового діабету

Безсумнівно, ця хвороба впливає на весь організм. Серед найпоширеніших наслідків захворювання значаться:

 • ниркова недостатність;
 • ретинопатія (ураження сітчастої оболонки очного яблука будь-якого походження);
 • ішемічна хвороба серця;
 • інсульт (апоплексія мозку);
 • деменція (старечий маразм);
 • інфаркт міокарда (серцевий напад);
 • остеопороз.

Профілактика цукрового діабету

Профілактика виникнення цієї патології охоплює такі заходи:

 1. Підтримка здорового способу життя.
 2. Регулярні медичні огляди.
 3. Контроль ваги.
 4. Фізична активність.
 5. Уникнення шкідливих звичок.

Дієта за цукрового діабету

Харчування за цукрового діабету має бути збалансованим і включати помірне споживання вуглеводів, дотримання режиму прийому їжі. Краще вживати продукти з низьким глікемічним індексом.

Також у раціоні має бути їжа, багата на волокна, з низьким вмістом жирів. Розподіл прийомів їжі та контроль порцій також важливі для управління рівнем глюкози в крові. Рекомендується уникати надмірного споживання цукру та швидких вуглеводів.

Дотримання спеціальних рекомендацій щодо прийому їжі, активний спосіб життя і регулярне дотримання запропонованих медичних рекомендацій є важливими елементами ефективного управління перебігом даної патології. Комплексний підхід до лікування та профілактики допомагає зменшити ризики ускладнень і забезпечити якісне життя пацієнтів із цією хронічною недугою.

Последние новости

16.07.2024Козаченко Вікторія Валентинівна 

Спеціалізація: акушерство та  гінекологія Категорія: вища Стаж роботи: 22 роки Веде прийом: дорослих Послуги: планування, ведення вагітності; ведення пологів (через природні пологові шляхи та шляхом кесаревого розтину); супровід у післяпологовому періоді; діагностика та лікування патології шийки матки; постановка ВМС (у т.ч. Джайдес, Мірена); інтимні естетичні процедури. Участь в асоціаціях: Член Асоціації акушер-гінекологів України

05.07.2024Остеохондроз — що це, види, симптоми, лікування

Що таке остеохондроз? Остеохондроз — це дегенеративно-дистрофічне захворювання хребта, що характеризується ураженням міжхребцевих дисків і прилеглих тканин. За цієї патології відбувається порушення обмінних процесів у міжхребцевих дисках, що призводить до їхньої втрати еластичності та здатності амортизувати навантаження. Остеохондроз хребта є одним із найпоширеніших захворювань опорно-рухового апарату. Воно може виникнути в будь-якому віці, але найчастіше діагностується […]

05.07.2024Геморой: що це, види, симптоми, лікування

Що таке геморой? Геморой — це захворювання, що характеризується патологічним розширенням і запаленням гемороїдальних вен, розташованих у прямій кишці та анальному каналі. У Міжнародній класифікації хвороб (МКХ 10) геморой посідає окреме місце, що підкреслює його поширеність і важливість для медичної практики. Геморой може суттєво впливати на якість життя пацієнтів, спричиняючи фізичні та психологічні проблеми. Класифікація […]

05.07.2024Що таке камені в нирках — причини, симптоми, лікування

Що таке камені в нирках? Камені в нирках, також відомі як сечокам’яна хвороба (МКХ-10) або нефролітіаз, являють собою серйозне урологічне захворювання, що характеризується утворенням твердих конкрементів у нирках або сечовивідних шляхах. Ці утворення формуються з різних мінералів і солей, які в нормі розчинені в сечі, але за певних умов починають кристалізуватися й об’єднуватися в більші […]

05.07.2024Як проходить огляд у ревматолога

Хто такий ревматолог? Ревматолог — це лікар, який спеціалізується на діагностиці та лікуванні захворювань опорно-рухового апарату та сполучної тканини. У своїй роботі ревматологи використовують різні методи діагностики, наприклад, фізичний огляд, лабораторні аналізи та візуалізаційні дослідження. На основі отриманих даних вони розробляють індивідуальні плани лікування, які можуть включати медикаментозну терапію, фізіотерапію та інші методи. Значення первинного […]

Укласти декларацію ОНЛАЙН