Рефлюкс-езофагіт
02.05.2025
Що таке рефлюкс-езофагіт?
Рефлюкс-езофагіт — запальне ураження слизової оболонки стравоходу. Є одним із проявів гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ).
ГЕРХ — це хронічна рецидивуюча патологія, за якої відбувається закидання шлункового або дуоденального вмісту в стравохід. Це призводить до пошкодження дистального відділу стравоходу з розвитком у ньому запальних і дистрофічних змін.
Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба – це стан, який серйозно впливає на якість життя пацієнтів, спричиняючи неприємні симптоми та потенційно небезпечні ускладнення.
Існує також не ерозивний рефлюкс-езофагіт, за якого візуальні зміни слизової оболонки стравоходу відсутні, незважаючи на наявність характерних симптомів захворювання.
Причини рефлюксу
Розвиток рефлюкс-езофагіту та ГЕРХ зумовлений порушенням рівноваги між захисними механізмами стравоходу й агресивними чинниками рефлюктату. Причини гастроезофагеального рефлюксутакі:
- Зниження тонусу нижнього стравохідного сфінктера (НПС). НПС – це м’язове кільце, розташоване на межі стравоходу і шлунка, яке перешкоджає зворотному току шлункового вмісту.
- Грижа стравохідного отвору діафрагми (ГПОД)
- Психоемоційні чинники — рефлюкс-езофагіт на нервовому ґрунті розвивається внаслідок стресу, який впливає на моторику шлунково-кишкового тракту і секрецію соляної кислоти
- Генетична схильність
- Інфекція Helicobacter pylori
Симптоми та прояви гастроезофагеальної рефлюксної хвороби
При рефлюкс-езофагіті симптоми та прояви такі:
- Печія — основний і найчастіший симптом. У хворого виникає відчуття печіння за грудиною, що поширюється вгору від епігастральної ділянки до шиї. Печія виникає після приймання їжі, під час нахилу тулуба вперед, у горизонтальному положенні
- Регургітація — мимовільне закидання шлункового вмісту в порожнину рота, що не супроводжується нудотою і блювотними рухами
- Дисфагія — утруднення під час ковтання
- Одинофагія — болісне ковтання
- Відчуття клубка в горлі
- Відрижка повітрям або їжею
- Біль у грудній клітці — може імітувати стенокардію, що часто призводить до помилкової діагностики захворювань серцево-судинної системи
Рефлюксний кашель — поширений прояв, за якого у пацієнта присутній хронічний кашель. Виникає ночами після прийому їжі.
Який вигляд має язик за ГЕРХ: часто відзначається обкладеність язика білим або жовтуватим нальотом, іноді спостерігаються відбитки зубів по краях язика.
Ускладнення рефлюкс-езофагіту
Серед найбільш значущих ускладнень виділяють:
- Стриктура (звуження) стравоходу
- Стравохід Барретта
- Аденокарцинома стравоходу
- Кровотеча з ерозій і виразок стравоходу
- Перфорація стравоходу
- Аспіраційна пневмонія
- Хронічні захворювання дихальних шляхів
- Дентальні ерозії
- Хронічний синусит, отит

Класифікація
Рефлюкс-езофагіт і ГЕРХ класифікуються за різними критеріями, що допомагає лікарям визначити тяжкість захворювання, вибрати оптимальну тактику лікування і прогнозувати результат хвороби.
Класифікація за морфологічними змінами:
- Катаральний рефлюкс-езофагіт — гіперемія і набряк слизової без порушення її цілісності.
- Ерозивний — наявність ерозій на слизовій.
- Виразковий — формування виразкових дефектів слизової оболонки стравоходу.
- Геморагічний — наявність крововиливів у слизову стравоходу.
Класифікація за характером перебігу:
- Легкий перебіг: симптоми проявляються 1-2 рази на тиждень, усуваються після прийому медикаментів, не впливають життя.
- Середньотяжкий перебіг: прояви турбують 3-4 рази на тиждень, потребують постійної медикаментозної терапії.
- Важкий перебіг: симптоми виникають практично щодня, погано піддаються медикаментозній корекції.
Особливо виділяють рефлюкс-езофагіт типу А. Запальні зміни слизової локалізуються в ділянці кардії, і не поширюються вище на стравохід.
Рекомендації при появі симптомів рефлюксної хвороби
За появи при рефлюксу симптомів слід вжити низку заходів, які полегшать стан і запобігатимуть прогресуванню захворювання.
Зміна способу життя та дієтичні рекомендації
Дієта при рефлюксі спрямована на зниження внутрішньочеревного тиску та зменшення вироблення соляної кислоти в шлунку.
Необхідно виключити продукти, що сприяють зниженню тонусу нижнього стравохідного сфінктера: жирні та смажені страви, шоколад, каву, алкоголь, газовані напої, цитрусові, томати, м’яту, часник, цибулю. Обмежити вживання продуктів, що підвищують кислотність шлункового соку: гострі страви, маринади, консерви, копченості.
Дієта за ГЕРХ стіл 1 — це лікувальне харчування, яке передбачає механічне, хімічне і термічне щадіння слизової оболонки стравоходу і шлунка. Їжа має бути теплою (не гарячою і не холодною), приготованою на парі, відвареною або запеченою.
Медикаментозна терапія:
- антациди — нейтралізують соляну кислоту в шлунку і знижують її агресивний вплив на слизову оболонку стравоходу
- альгінати — створюють захисний бар’єр на поверхні вмісту шлунка
- за регулярних симптомів слід звернутися до лікаря для призначення більш ефективних препаратів: інгібіторів протонної помпи, блокаторів Н2-гістамінових рецепторів, прокінетиків
Також важливо не приймати горизонтальне положення одразу після їжі, необхідно почекати щонайменше 1,5-2 години та уникати надмірного фізичного напруження.

Діагностика рефлюкс-езофагіту
Діагностика складається з таких етапів:
1. Клінічна оцінка. Під час консультації гастроентеролог збирає скарги пацієнта, аналізує фактори ризику та провокуючі фактори.
2 Інструментальні методи дослідження: езофагогастродуоденоскопія (ЕГДС), рентгенологічне дослідження стравоходу і шлунка з барієм, добова pH-метрія стравоходу, багатоканальна внутрішньопросвітна імпедансометрія з pH-метрією, манометрія стравоходу, біліметрія, сцинтиграфія.
3 Лабораторні методи дослідження: загальний і біохімічний аналізи крові для виявлення анемії та запальних змін, дослідження калу на приховану кров, діагностика інфекції H. pylori.
4. Додаткові методи: бронхоскопія, ларингоскопія, ЕКГ, холтерівське моніторування, стрес-тести за кардіальних проявів для виключення захворювань серця, стоматологічне обстеження за дентальних ерозій.
5. Морфологічне дослідження біоптатів слизової оболонки стравоходу – для підтвердження діагнозу стравоходу Барретта і визначення ступеня дисплазії. Допомагає диференціювати ГЕРХ від інших захворювань стравоходу.
Особливості діагностики у різних груп пацієнтів:
Важливо зазначити, що за наявності недуги в людини спостерігається характерна зміна язика за ГЕРХ — обкладеність білим або жовтуватим нальотом, особливо біля кореня, іноді з відбитками зубів по краях.
Лікування рефлюксу
Ймовірно у вас виникло запитання: “якщо є рефлюкс — як лікувати цю патологію?”. Терапевтична стратегія лікування рефлюкс-езофагіту та ГЕРХ охоплює кілька ключових напрямів.
Немедикаментозне лікування
Зміна способу життя і харчових звичок: дотримання при рефлюксі дієти, дробове харчування — 5-6 прийомів їжі, зниження маси тіла, відмова від тютюнопаління і вживання алкоголю, техніки релаксації.
Медикаментозна терапія
Передбачає прийом груп препаратів, що впливають на різні ланки патогенезу захворювання. Як лікувати рефлюкс і чим лікувати ГЕРХ — питання, дати правильну відповідь на які можна під час консультації гастроентеролога з урахуванням тяжкості захворювання, наявності ускладнень і супутніх патологій у пацієнта.
Для усунення цього стану призначають:
- Антациди й альгінати. Таблетки від рефлюкс-езофагіту з цієї групи підходять для симптоматичного лікування при епізодичних проявах захворювання
- Інгібітори протонної помпи (ІПП). Від рефлюкс-езофагіту таблетки з групи ІПП ефективні для загоєння ерозій і виразок стравоходу
- Блокатори H2-гістамінових рецепторів
- Прокінетики
- Засоби, що підвищують захисні властивості слизової оболонки
- Урсодезоксихолева кислота
Хірургічне лікування
Хірургічні методи лікування ГЕРХ і рефлюкс-езофагіту розглядаються в таких випадках:
- Неефективність консервативної терапії
- Необхідність постійного прийому високих доз ІПП
- Наявність ускладнень
- Поєднання з великою грижею стравохідного отвору діафрагми
- Атипові форми з респіраторними проявами, резистентними до терапії
Ендоскопічні методи
Малоінвазивні ендоскопічні методи представляють альтернативу хірургічному лікуванню:
- Ендоскопічна фундоплікація з використанням спеціальних пристроїв
- Радіочастотна абляція нижнього стравохідного сфінктера (процедура Stretta)
- Ін’єкційна терапія в область нижнього стравохідного сфінктера
- Ендоскопічне накладення швів на кардію
Після лікування рефлюкс-езофагіту відгуки пацієнтів свідчать про високу ефективність терапії, яка передбачає прийом медикаментів, зміну способу життя. Пацієнти відзначають значне поліпшення якості життя вже в перші дні лікування ІПП, а через 4-8 тижнів регулярної терапії у 80-90% пацієнтів настає повне загоєння ерозій і виразок стравоходу.
Однак ГЕРХ і рефлюкс-езофагіт — хронічні недуги, мають тенденцію до рецидиву. Пацієнтам необхідно дотримуватися рекомендацій і регулярно відвідувати гастроентеролога навіть за відсутності симптомів.
Читайте також:
Хвороба Крона — що це, симптоми та лікування
Виразкова хвороба шлунка та 12-палої кишки — що це, причини, симптоми, лікування

Последние новости
Що таке рефлюкс-езофагіт? Рефлюкс-езофагіт — запальне ураження слизової оболонки стравоходу. Є одним із проявів гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ). ГЕРХ — це хронічна рецидивуюча патологія, за якої відбувається закидання шлункового або дуоденального вмісту в стравохід. Це призводить до пошкодження дистального відділу стравоходу з розвитком у ньому запальних і дистрофічних змін. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба – це стан, […]
Гемоглобін — це білок, який транспортує кисень з легень до всіх тканин організму. Коли його рівень знижується нижче нормальних показників, виникає стан, відомий як анемія. Нижче ми розглянемо популярні питання про те, чим підняти гемоглобін, симптоми його нестачі, можливі наслідки дефіциту, а також способи боротьби з проблемою. Причини низького гемоглобіну Чому низький гемоглобін розвивається в […]
Що таке біологічна терапія? Біологічна терапія — це метод лікування, який полягає у застосуванні лікарських засобів, створених із використанням живих організмів або їхніх компонентів. На відміну від традиційних медикаментів, які здебільшого мають хімічне походження, біологічні препарати розробляються з урахуванням механізмів розвитку хвороби на клітинному рівні, тому впливають на конкретні ланки патологічного процесу. Для кого ця […]
Дуоденіт є одним із поширених захворювань травної системи, яке часто супроводжується іншими патологіями шлунково-кишкового тракту. Згідно з дослідженнями, близько 15-20% населення планети страждає від різних форм запалення дванадцятипалої кишки. Своєчасне виявлення цієї патології та правильно підібране лікування дуоденіту дозволяють уникнути серйозних ускладнень та покращити якість життя пацієнта. Що таке дуоденіт? Дуоденіт — це запальний процес, […]
Сьогодні пацієнтів з діагнозом гастрит можна зустріти значно частіше, ніж протягом останніх 5 років. Виною тому сучасний спосіб життя і темпи урбанізації, що дало змогу «омолодити» середній вік хвороби до 18-35 років. Ба більше, останнім часом захворювання стало серйозно прогресувати навіть у дітей віком від 8 до 13 років. Розберімося, що таке гастрит, який він […]