Грижа — причини, симптоми, лікування
25.06.2024
Грижа — досить поширене захворювання, що становить небезпеку для здоров’я і життя людини. За наявності патології хворий відчуває дискомфорт, біль та інші неприємні симптоми. У цій статті ми розглянемо причини виникнення грижі, її різновиди, симптоми, а також методи лікування цього стану.
Що таке грижа?
Грижа — це захворювання, за якого внутрішні органи чи тканини зміщуються від свого природного положення та видавлюються через слабкі місця в м’язах або сполучних тканинах організму людини. Поширені місця локалізації патології — живіт, пах, черевна порожнина, спина.
Хвороба виникає на тлі надмірних навантажень у непідготовленої до цього людини. Через перенапруження у внутрішніх органах відбувається їхнє зміщення та виштовхування через інші частини тіла.

Види гриж
Грижі можуть виникати в найрізноманітніших місцях на тілі людини. Найпоширеніші такі типи:
- пахова грижа;
- пупкова грижа;
- грижа стравоходу;
- стегнова грижа;
- діафрагмальна;
- міжхребцева грижа.
Захворювання може мати вроджений або набутий характер. Про першу говорять, коли вона присутня в людини з народження. Це розцінюється як вроджена недуга. Набута — недуга, яка розвинулася на тлі провокаційних чинників.
Симптоми грижі
Симптоми патології можуть варіюватися залежно від її виду та місця розташування. Найчастіше клінічна картина має такий вигляд:
- випинання або кулясте утворення під шкірою;
- болі та дискомфорт, що посилюються під час фізичної активності;
- відчуття тяжкості чи натягу в ураженій ділянці;
- зміни в частоті дефекації або сечовипускання;
- підвищення температури на ураженій ділянці, її почервоніння.
Також захворювання може супроводжуватися нудотою і блювотою, втратою апетиту, діастазом черевних м’язів.

Чим небезпечна грижа?
Це захворювання небезпечне тим, що воно несе пряму загрозу життю людини. У разі виникнення випинання необхідно якомога швидше звернутися по медичну допомогу.
При патології внутрішні органи стискаються, приходять у неприродне положення. У результаті порушується кровообіг, у тканини не надходять поживні речовини. При грижі живота також може спостерігатися запальний процес. Якщо не лікувати захворювання, людина ризикує померти.
Цього можна уникнути, вчасно звернувшись до фахівця для діагностики та призначення терапії.
Що не можна робити при грижі?
Якщо ви запідозрили у себе це захворювання або у вас його вже діагностували, у жодному разі не можна робити такого:
- Ігнорувати симптоми хвороби.
- Виконувати інтенсивні фізичні вправи — випади, скручування, глибокі присідання.
- Підіймати важке.
- Бігати, стрибати.
- Кататися на лижах і ковзанах.
- Переохолоджуватися.
І, звичайно ж, у жодному разі не можна займатися самолікуванням. Зверніться по кваліфіковану медичну допомогу. У нашій клініці приймають лікарі з багаторічним досвідом роботи, які проведуть діагностику і призначать грамотне лікування.
Причини грижі
Факторами, що провокують розвиток недуги, виступають:
- підвищений тиск внутрішньочеревної порожнини через зайву вагу, вагітність чи інтенсивні фізичні навантаження;
- слабкість м’язів і сполучних тканин;
- підйом важких предметів;
- пошкодження внаслідок травм або хірургічних втручань;
- потуги у жінки під час пологів;
- часті закрепи.
Також патологія може проявитися внаслідок спадкової схильності, переохолодження, різкої втрати чи набору ваги, малорухливого способу життя.
Діагностика грижі
Діагностикою цієї патології займається хірург. Під час постановки діагнозу можуть використовуватися різні методи, включно з візуальним оглядом, ультразвуковим дослідженням, рентгеном і комп’ютерною томографією.
Найчастіше встановити наявність захворювання можна під час першого візиту пацієнта до лікаря. У процесі діагностики лікар спирається на результати огляду, скарги пацієнта. Також хворому можуть бути призначені додаткові методи обстеження — аналіз сечі та крові, електрокардіограма, УЗД ураженої ділянки.
Після встановлення діагнозу лікар призначає відповідне лікування.

Методи лікування грижі
Для усунення патології лікарі вдаються до консервативного та оперативного лікування. Розглянемо кожен із методів детальніше.
Консервативне лікування
У деяких випадках пацієнту може бути рекомендовано консервативне лікування. Лікар вдається до мануального виправлення патологічного випинання. Також хворому можуть бути призначені протизапальні та знеболювальні препарати.
Варто зазначити, що консервативна терапія часто не призводить до необхідного результату, внаслідок чого відбуваються рецидиви. Медикаментозне лікування лише знімає симптоми, але не усуває причину. Тому більшості пацієнтів призначається оперативне втручання.
Хірургічне лікування
Операція — ефективний метод усунення недуги. Хірургічне втручання спрямоване на усунення дефектів м’язової стінки та відновлення анатомії розташування внутрішніх органів.
Під час операції хірург повертає видавлені органи чи тканини на свої місця та зміцнює слабкі ділянки. Часто маніпуляцію виконують за допомогою ендоскопа, тому на тілі пацієнта не залишаються некрасиві шрами.
Реабілітація після операції
Реабілітація — важливий етап у лікуванні недуги. Тому після хірургічного втручання пацієнтам слід неухильно дотримуватися рекомендацій лікаря. Протягом 3 днів після операції пацієнт перебуває під постійним контролем лікаря.
Повне відновлення займає період до 1 місяця. У цей час пацієнту потрібно уникати сильної фізичної активності, статевих контактів, а також відвідування басейнів, лазень і саун.
Зрештою варто додати, що грижа — це серйозний стан, який потребує негайної діагностики та лікування. Раннє виявлення симптомів, своєчасне відвідування лікаря і грамотне лікування допоможуть запобігти розвитку небажаних ускладнень.

Последние новости
Гіпотонія – це медичний стан, коли артеріальний тиск опускається нижче нормальних показників. Що таке гіпотонія з медичної точки зору? Це патологічний стан серцево-судинної системи, який може мати як тимчасовий, так і хронічний характер. Низький тиск вважається патологічним, коли діастолічний становить – нижче 60 мм рт. ст., систолічний – нижче 90 мм рт. ст. У медичній […]
Кашель — один з найпоширеніших симптомів, з яким стикаються люди різного віку. Розуміння природи виникнення цього стану і правильний підхід до його лікування допоможуть швидко впоратися з проблемою і повернути комфорт у повсякденне життя. Причини та види кашлю Це захисний рефлекс організму, спрямований на очищення дихальних шляхів від подразників, мокротиння або сторонніх частинок. Його типи […]
Що таке коліт кишечника? Що таке коліт? Це запальне захворювання товстої кишки, яке може мати різну етіологію та патогенез. По суті, він являє собою запалення слизової оболонки товстого кишківника, яке може мати як гострий, так і хронічний характер. Залежно від причини коліту виникнення та характеру патологічного процесу розрізняють кілька видів даного захворювання. Захворювання може вражати […]
Що таке інсульт? Це порушення кровопостачання мозку. Він розвивається через закупорку або розрив судини, що призводить до пошкодження тканин мозку. Це серйозний неврологічний стан, що вимагає негайного медичного втручання. Важливо знати, як розпізнати інсульт, щоб вчасно виявити симптоми і надати першу допомогу. У цій статті ми розповімо, що таке інсульт, які причини його виникнення, способи […]
Що таке рефлюкс-езофагіт? Рефлюкс-езофагіт — запальне ураження слизової оболонки стравоходу. Є одним із проявів гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ). ГЕРХ — це хронічна рецидивуюча патологія, за якої відбувається закидання шлункового або дуоденального вмісту в стравохід. Це призводить до пошкодження дистального відділу стравоходу з розвитком у ньому запальних і дистрофічних змін. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба – це стан, […]