Що таке дуплексне та триплексне сканування?
27.01.2022У людини серцево-судинна система влаштована таким чином, що стан судин позначається на всьому організмі. Хвороби, які вражають судини, не виникають одразу, а можуть розвиватися протягом тривалого часу. УЗД дозволяє вчасно виявити патологічні зміни.
Для оцінки стану судин застосовують дуплексне та триплексне сканування судин. Вказані методики діагностики є неінвазивними.
Що таке дуплексне сканування
Дуплексне сканування — це діагностика, яка дозволяє вивчити ступінь прохідності вен та артерій, і виявити причину, яка спричинила порушення (атеросклеротичні бляшки, тромби, звивистість, потовщення стінок тощо). Базується на ефекті Доплера (УЗДГ), оцінюючи швидкість руху крові та її напрямок.
Дуплексне сканування судин (УЗДС) дає можливість побудувати двовимірне зображення стінок судини, її просвіту та виявити патологічні структури.
Дуплексне сканування та доплерографія в чому різниця
Доплерографія, на відміну від дуплекса, оцінює тільки кровообіг. Інформацію про стан стінок судин отримати вказаним методом неможливо.
Що таке триплексне сканування
Триплексне сканування — це обстеження, яке містить у собі методи дуплексного сканування та режиму Доплера у кольоровому форматі. Назва триплекс пішла від того, що одразу досягається три мети: вивчається будова судин, кровообіг та надається оцінка прохідності судин у кольоровому зображенні.
Яка методика краще — дуплексне чи триплексне обстеження?
Суттєвої різниці між методиками немає. Триплекс схожий на дуплекс, але додатково дозволяє досліджувати судини у кольоровому доплерівському картуванні. Сучасне обладнання може використовуватися в будь-яких режимах і при потребі лікар обирає необхідну йому процедуру.
Чи небезпечні ультразвукові хвилі?
Під час УЗД органів та судин будь-яке променеве навантаження на організм відсутнє, тому воно безпечне навіть для вагітних. Процедури ультразвуком можуть проводитися з будь-якою частотою.
При яких симптомах потрібен дуплекс?
При обстеженні судин важливі не лише методи діагностики, а й висока кваліфікація фахівця поруч із якісним сучасним устаткуванням. Медична клініка, що володіє цими вступними даними, зможе виявити проблему з судинами на ранніх стадіях розвитку.
Показаннями для ультразвукового дуплексного сканування є такі симптоми:
- порушення координації;
- частий головний біль;
- запаморочення;
- знепритомнення;
- поява судинних зірочок;
- набряк кінцівок;
- поява трофічних виразок;
- гіпертонія;
- підвищений рівень холестерину;
- підготовка до операцій;
- профілактичне обстеження;
- регулярний медогляд для людей старше 40 років.
Основні показання для дуплексного сканування артерій та вен нижніх кінцівок:
- проблеми із судинами;
- варикоз, наявність судинних зірочок;
- біль в ногах;
- операції (перенесені або заплановані) на артеріях нижніх кінцівок;
- набряк нижніх кінцівок (особливо асиметричний);
- судоми, відсутність пульсу;
- тромбоемболія, тромбофлебіт, тромбоз глибоких вен;
- венозна недостатність;
- цукровий діабет.
Судини голови та шиї слід перевірити при наявності наступних симптомів:
- знепритомнення та запаморочення;
- частий головний біль;
- черепно-мозкові травми;
- остеохондроз шийного відділу;
- патології судин шиї (прояви: дзвін у вухах, слухові та зорові порушення, хитання під час ходьби тощо);
- порушення сну;
- аритмія;
- вада серця.
Для діагностування хвороби лікар може призначити сканування судин певної частини тіла.
Дуплексне/триплексне сканування судин голови та шиї
Бажано проводити людям, які пережили інфаркт або інсульт, а також особам, які страждають на гіпертонію, дорослим і дітям із синкопальними станами (непритомністю).
У ході дуплексного сканування судин голови та шиї у пацієнта досліджуються:
- судини шиї з двох сторін;
- підключична артерія та плечоголовний стовбур;
- сонні артерії та вертебральні артерії з усіх боків.
Під час моніторингу оцінюється розмір судин, а також прямі вони або перегнуті. Звивиста будова може сприяти утворенню тромбів.
Дуплексне/триплексне сканування судин головного мозку
Часті болі в голові та шиї, втрати свідомості, запаморочення, поява точок в очах та шуму у вухах можуть свідчити про проблеми з судинами головного мозку. У такому разі застосовується метод транскраніального дуплексного сканування.
При транскраніальному (ТКДС) дуплексному скануванні судин головного мозку розглядаються:
- хребетні артерії, які відповідальні за кровопостачання задніх мозкових відділів;
- передні, задні, середні, сполучні та основні артерії, що відповідають за кровопостачання тканин мозку.
При підозрі на гострий розвиток судинної патології (інсульт, розшарування аневризми тощо) показано екстрене ТКДС. Оперативне дослідження протягом перших годин може надати ефективну допомогу в подальшому лікуванні.
Дуплексне/триплексне сканування брахіоцефальних судин
При дуплексному обстеженні брахіоцефальних судин досліджуються:
- сонні артерії;
- вертебральні артерії;
- підключичні судини;
- правий та лівий брахіоцефальні стовбури;
- яремні вени (внутрішні та зовнішні).
Симптомами для дослідження можуть стати біль у скронях, втрати свідомості, зниження слуху та погіршення зору, біль у ділянці шиї та інші ознаки.
Дуплексне сканування судин нижніх кінцівок
Для дуплексного дослідження судин нижніх кінцівок показаннями є:
- біль у ногах;
- ослаблення пульсу в артеріях;
- цукровий діабет;
- поява розширених вен;
- обстеження після та перед операціями на судинах.
Дуплексне/триплексне сканування вен нижніх кінцівок може показати такі захворювання:
- флебіт;
- варикозна хвороба;
- тромбофлебіт;
- тромбоз.
За відсутності симптомів дуплексне сканування вен нижніх кінцівок бажано проводити для профілактики:
- людям з генетичною схильністю до варикозу та тромбозу;
- хворим на цукровий діабет;
- під час вагітності;
- людям із надмірною вагою;
- тим, хто мало рухається.
Діагностику яких судин проводити – артерій чи вен?
Первинний огляд у судинного хірурга допоможе позначити ймовірну проблему. Тільки лікар зможе визначити, чи потрібно вам дуплексне сканування, і які судини необхідно обстежити особисто вам.
Зазвичай при хронічному чи гострому порушенні артеріального кровообігу (запальні зміни судинної стінки, аномалії будови, тромбоз, атеросклероз) призначають УЗД артерій.
УЗД вен, як правило, проводиться при підозрі на порушення венозного відтоку через варикозне розширення вен або венозну недостатність. Також діагностика вен може бути показана перед оперативним втручанням на якийсь орган.
Підготовка до дуплексного сканування
Перед процедурою бажано обмежити вживання напоїв, що бадьорять, і виключити алкоголь. Якщо необхідно проводити діагностику судин черевної порожнини, то перед процедурою дотримуються триденної дієти.
Як проводиться дослідження?
Пацієнт лягає або сідає таким чином, щоб лікареві було зручно рухати апаратом по досліджуваній ділянці. Усі свідчення зчитуються з монітора. Під час процедури біль та дискомфорт відсутні.
Чи бувають ускладнення під час виконання дуплекса?
Під час усіх ультразвукових досліджень ускладнень майже ніколи не буває.
Наскільки точним є УЗД судин?
Дуплекс судин вважається високоточним методом дослідження. Вирішальну роль відіграє кваліфікація лікаря та якість апаратури.
У клініці Complimed застосовується найточніше сучасне обладнання. Ви отримаєте не тільки якісне обстеження, а й зрозумілий докладний висновок від фахівця. У Вас не буде необхідності відвідувати додаткових лікарів для розшифровування отриманої інформації.
Последние новости
Яєчники – це парні статеві залози, які є найважливішою частиною жіночої репродуктивної системи. Вони розташовані в порожнині малого таза з обох боків від матки та мають мигдалеподібну форму. Розмір кожного яєчника в нормі становить приблизно 3-5 см у довжину. Ці органи виконують дві життєво важливі функції: виробляють жіночі статеві гормони (естрогени та прогестерон) та яйцеклітини, […]
Наближення пологів — надзвичайно важливий період у житті вагітної жінки, сповнений хвилювань, очікувань та фізіологічних змін. Передвісники пологів — це унікальний комплекс сигналів, які організм надсилає напередодні народження дитини. Розуміння особливостей третього триместру вагітності допоможе майбутній мамі підготуватися до одного з найважливіших моментів у її житті. Що таке передвісники пологів? Передвісники пологів — це комплексні […]
Що таке бородавки? Бородавки — це доброякісні шкірні утворення, що розвиваються внаслідок присутності в організмі вірусу папіломи людини (ВПЛ). Вони можуть з’являтися на різних ділянках тіла, найчастіше на руках, ногах, обличчі та статевих органах. Мають різноманітні форми та розміри — від невеликих плоских до великих вузлуватих. Бородавки характеризуються шорсткою, бородавчастою поверхнею і зазвичай не викликають […]
Артеріальний тиск — це сила, з якою кров тисне на стінки артерій під час скорочення та розслаблення серця. Він є одним з основних показників стану серцево-судинної системи та здоров’я людини загалом.. Показники артеріального тиску Артеріальний тиск складається з двох основних показників — систолічного (максимальний тиск, який виникає під час скорочення серця) та діастолічного тиску (мінімальний […]
Нетримання сечі – це поширена хвороба, з якою стикається велика кількість жінок (рідше – чоловіків). Систематичне ігнорування симптомів захворювання може призвести до складних наслідків цієї хвороби. Аби попередити ускладнення та запобігти розвитку хвороби, необхідно ознайомитися із симптомами, а також обрати із лікарем правильну стратегію лікування. Під нетриманням (інконтиненцією) розуміють мимовільне виділення сечі з сечовивідного каналу. […]