Акромегалія: причини, симптоми, лікування
22.11.2023
Ендокринні захворювання — це серйозна проблема, яка потребує кваліфікованого лікування. У цьому матеріалі розповідаємо, якими симптомами характеризується така хвороба як акромегалія, методи її діагностики та лікування.
Що таке акромегалія?
Акромегалія або гігантизм (5A60.0 за МКХ-11) — це рідкісна, але серйозна ендокринна хвороба, яка характеризується надлишковим виділенням ростового гормону після завершення періоду росту в підлітковому віці. Однією з ключових ознак цього розладу є непропорційне збільшення розмірів кінцівок, черепа та внутрішніх органів.
Причини акромегалії
Основною причиною виникнення недуги є гіперплазія або пухлина гіпофіза. Вона й стимулює надмірне виділення гормону росту. Це може статися через гіпофізарну аденому — винятково рідкісний рак гіпофіза чи інші аномалії в гіпоталамо-гіпофізарній системі.
Також патологія може виникати через порушення функціонування ендокринних залоз — надниркових залоз, щитівки, статевих органів (яєчники, насінники).

Симптоми акромегалії
Ознаки захворювання різноманітні, основні симптоми патології такі:
- збільшення розмірів кінцівок;
- грубість рис обличчя;
- підвищена пітливість;
- гіпертонія (високий артеріальний тиск);
- головні болі;
- збільшення носа і губ;
- зміни в зубощелепній системі.
Пацієнти також часто стикаються з головними болями, порушеннями зору, суглобовими болями та порушеннями метаболізму.
Класифікація акромегалії
Патологію класифікують таким чином:
- Преакромегалія — симптоми виражені слабо, з’являються лише перші ознаки проблеми.
- Гіпертрофічна стадія — клінічна картина дуже яскрава, супроводжується швидкий аномальний ріст органів.
- Пухлинна стадія — відбувається підвищення внутрішньочерепного тиску, порушення нервової системи.
- Кахексія — стадія виснаження.
Діагностика акромегалії
Для визначення наявності захворювання необхідно звернутися до ендокринолога. Діагностика недуги охоплює клінічний огляд, вимірювання рівня ростового гормону в крові. Один з основних методів обстеження — проба з глюкозою. Пацієнту дають випити розчин із 50-100 г глюкози. Через певний час лікар вивчає результати тесту.
Також пацієнту може бути виписано направлення на магнітно-резонансну томографію (МРТ) головного мозку. Цей метод може бути використаний для виявлення пухлини в гіпофізі.

Лікування акромегалії
Терапія спрямована на зменшення рівня гормону росту та контроль симптомів захворювання. Для цього хворому призначають гормональні препарати.
У разі аденоми гіпофіза призначається хірургічне втручання, яке спрямоване на видалення пухлини.
В окремих випадках може бути показана променева терапія.
Ускладнення акромегалії
Через патологію в людини можуть розвинутися такі ускладнення: серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, порушення суглобів і хребта. Це може загрожувати летальним результатом. Також зростає ризик розвитку раку товстої кишки та появи поліпів у кишківнику.
Раннє виявлення і лікування цього стану відіграють головну роль у запобіганні серйозних ускладнень.
Порушення ендокринної системи — це серйозна проблема, що потребує комплексного підходу до діагностики та лікування. Пацієнти з підозрою на цю недугу мають звернутися до лікаря для докладного обстеження і розробки плану лікування.

Последние новости
Гіпотонія – це медичний стан, коли артеріальний тиск опускається нижче нормальних показників. Що таке гіпотонія з медичної точки зору? Це патологічний стан серцево-судинної системи, який може мати як тимчасовий, так і хронічний характер. Низький тиск вважається патологічним, коли діастолічний становить – нижче 60 мм рт. ст., систолічний – нижче 90 мм рт. ст. У медичній […]
Кашель — один з найпоширеніших симптомів, з яким стикаються люди різного віку. Розуміння природи виникнення цього стану і правильний підхід до його лікування допоможуть швидко впоратися з проблемою і повернути комфорт у повсякденне життя. Причини та види кашлю Це захисний рефлекс організму, спрямований на очищення дихальних шляхів від подразників, мокротиння або сторонніх частинок. Його типи […]
Що таке коліт кишечника? Що таке коліт? Це запальне захворювання товстої кишки, яке може мати різну етіологію та патогенез. По суті, він являє собою запалення слизової оболонки товстого кишківника, яке може мати як гострий, так і хронічний характер. Залежно від причини коліту виникнення та характеру патологічного процесу розрізняють кілька видів даного захворювання. Захворювання може вражати […]
Що таке інсульт? Це порушення кровопостачання мозку. Він розвивається через закупорку або розрив судини, що призводить до пошкодження тканин мозку. Це серйозний неврологічний стан, що вимагає негайного медичного втручання. Важливо знати, як розпізнати інсульт, щоб вчасно виявити симптоми і надати першу допомогу. У цій статті ми розповімо, що таке інсульт, які причини його виникнення, способи […]
Що таке рефлюкс-езофагіт? Рефлюкс-езофагіт — запальне ураження слизової оболонки стравоходу. Є одним із проявів гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ). ГЕРХ — це хронічна рецидивуюча патологія, за якої відбувається закидання шлункового або дуоденального вмісту в стравохід. Це призводить до пошкодження дистального відділу стравоходу з розвитком у ньому запальних і дистрофічних змін. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба – це стан, […]