complimed-ligo_1 >
Ваш отзыв отправлен

Остеопороз у дітей — причини, симптоми, діагностика та лікування

13.05.2023

Іноді батьки можуть зіткнутися з тим, що в дитини змінилася постава, стали часто траплятися переломи, проявляється постійна втома. Найчастіше мами й тата одразу ж дають дитині таблетку з кальцієм, наполягають робити ранкову зарядку і на цьому лікування закінчується. Але проблема набагато серйозніша, ніж здається на перший погляд. За такими, здавалося б, безневинними симптомами приховується дуже серйозне і небезпечне захворювання — остеопороз.

У цій статті розберемо, що таке остеопороз у дітей — чим небезпечний, причини його виникнення, методи лікування і профілактики.

Остеопороз у дітей — що це таке?

Підступна недуга, яка заважає насолоджуватися повноцінним життям, вимагає обережності та постійного контролю з боку лікаря. Ця патологія зустрічається серед новонароджених, малюків до одного року, дітей шкільного та підліткового віку.

Захворювання характеризується пористістю та крихкістю кісток. Варто докласти невеликої сили на кістку — і вона може тріснути або зламатися. Діагностувати захворювання може тільки лікар, він призначить відповідну терапію. У більшості випадків медикаментозне лікування дає позитивний результат — дитина повністю одужує і надалі живе повноцінним життям.

Причини виникнення остеопорозу

Причини, через які може виникати це захворювання, дуже різноманітні. Найчастіше хвороба спровокована неправильним способом життя матері під час вагітності, нестачею вітамінів і мікроелементів у малюка, впливом іонізаційного та іншого опромінення. Існує кілька різновидів цього захворювання у дітей, класифікувати яке можна за віком його розвитку.

Вроджена патологія

Патологія може проявитися як наслідок неправильного способу життя майбутньої матері, її безтурботність. Також має місце спадковість. Якщо близькі родичі страждали або страждають на цю недугу, ризик наявності вродженого остеопорозу зростає. У немовлят це захворювання розвивається внаслідок таких причин:

  • передчасні пологи;
  • гіпотрофія;
  • недостатня вага при народженні;
  • багатоплідна вагітність у матері;
  • хронічні захворювання інфекційного характеру в матері;
  • вживання матір’ю під час вагітності нікотину, алкоголю, наркотичних речовин.

У малюків першого року життя

Діти до одного року вразливі до захворювань скелета. Тому малюки мають перебувати на сонячному світлі, отримувати правильну їжу, а разом із нею — необхідні вітаміни. У цьому віці остеопороз у дітей має такі причини виникнення:

  • відсутність грудного вигодовування, харчування належними сумішами;
  • нестача вітаміну D в організмі дитини;
  • захворювання шлунково-кишкового тракту, внаслідок яких порушено всмоктування корисних мікроелементів.

У підлітковому віці

Під час пубертатного періоду остеопороз зумовлений швидким ростом скелета, через що кістки не завжди встигають як слід зміцніти. Тому в цей час необхідно стежити за здоров’ям, не піддавати організм впливу шкідливих і токсичних речовин.

Остеопороз у підлітків може розвинутися внаслідок:

  • вживання алкоголю, нікотину та наркотичних речовин;
  • неправильного харчування;
  • малорухливого способу життя;
  • захворювань шлунково-кишкового тракту;
  • запальних процесів в організмі;
  • радіоактивного і токсичного опромінення;
  • тривалого прийому антибіотиків, гормональних або препаратів хімієтерапії.

Симптоми остеопорозу

Дуже важливо не пропустити ранні симптоми цього підступного захворювання, адже недуга розвивається непомітно, і тривалий час може не давати про себе знати. Тривожними “дзвіночками”, які свідчать про появу остеопорозу в дитини, є:

  1. Часті переломи та виникнення тріщин у кістках.
  2. Зміна постави, видиме викривлення хребта.
  3. Занадто повільний або швидкий ріст дитини.
  4. Коли при невеликому впливі на кістки вони починають ламатися і тріскатися.
  5. Ламкість нігтів і волосся.
  6. Надмірна сухість шкіри.
  7. Часті скарги на втому.

Це найпоширеніші симптоми остеопорозу в дітей, але їх може бути набагато більше. Якщо ви помітили в дитини прояв цих ознак хвороби, слід відвідати лікаря і провести діагностику на предмет наявності захворювання.

Діагностика остеопорозу

При появі перших ознак недуги негайно потрібно звернутися в клініку. Лікар призначить обстеження, яке називається денситометрія. Ця процедура абсолютно безболісна та саме вона надає повну клінічну картину, вказує на характер перебігу хвороби.

Також лікар може призначити й інші варіанти діагностики, наприклад рентгенографію. У будь-якому випадку боятися процедур не варто: вони всі безболісні й дуже інформативні.

Лікування остеопорозу

Остеопороз у дітей піддається успішному лікуванню. Головне — не пропустити перші ознаки його прояву і своєчасно звернутися по медичну допомогу. Самолікування — абсолютно неприпустиме.

Після обстежень і встановлення діагнозу лікар призначає спеціальну терапію. Сюди входить прийом лікарських препаратів, коригування харчування. Дієти потрібно дотримуватися беззастережно, оскільки в неї входять продукти, багаті білком, фосфором і кальцієм. У разі остеопорозу в дітей харчування відіграє ключову роль.

В обов’язковому порядку лікар виписує комплекс вітамінів і мінералів. Самостійно підбирати добавки не варто — слід дотримуватися вказівок лікаря.

Якщо присутні больовий синдром, дискомфорт, призначають знеболювальні препарати.

Також підбирається бандаж або корсет. Він допоможе скорегувати поставу, зняти з кісток небажане навантаження.

Профілактика остеопорозу

Щоб не допустити розвитку в дитини цієї патології, потрібно дотримуватися профілактичних заходів ще до народження малюка. Адже у жінок часто виникає остеопороз під час вагітності. Майбутній мамі слід збалансовано харчуватися, приймати сонячні ванни, уникати вживання алкоголю і куріння. Також в обов’язковому порядку потрібно приймати вітаміни та мікроелементи, які призначить лікар.

Ці дії безпосередньо впливають на стан кісткової тканини майбутньої дитини. Якщо матір піклуватиметься про своє здоров’я, то й ризик розвитку вродженого остеопорозу в дитини знижується.

Профілактика остеопорозу в дітей складається з простих, але ефективних дій, які допоможуть не допустити виникнення недуги. У дитячому та підлітковому віці потрібно збалансовано харчуватися. У раціоні мають бути присутні продукти, багаті на білок, фосфор і цинк — бобові, м’ясо, риба. Зверніться до лікаря — він порекомендує вітамінний комплекс.

Також не забувайте своєчасно проходити медичний огляд — це допоможе вчасно виявити загрозливі симптоми.

Последние новости

27.03.2025Біологічна терапія — нова методика лікування важких форм системних захворювань

Що таке біологічна терапія? Біологічна терапія — це метод лікування, який полягає у застосуванні лікарських засобів, створених із використанням живих організмів або їхніх компонентів. На відміну від традиційних медикаментів, які здебільшого мають хімічне походження, біологічні препарати розробляються з урахуванням механізмів розвитку хвороби на клітинному рівні, тому впливають на конкретні ланки патологічного процесу. Для кого ця […]

27.03.2025Дуоденіт: що це, причини, симптоми та лікування

Дуоденіт є одним із поширених захворювань травної системи, яке часто супроводжується іншими патологіями шлунково-кишкового тракту. Згідно з дослідженнями, близько 15-20% населення планети страждає від різних форм запалення дванадцятипалої кишки. Своєчасне виявлення цієї патології та правильно підібране лікування дуоденіту дозволяють уникнути серйозних ускладнень та покращити якість життя пацієнта. Що таке дуоденіт? Дуоденіт — це запальний процес, […]

Гастрит. Гастроэнтерология в Complimed
11.03.2025Гастрит — що це, причини, симптоми та лікування

Сьогодні пацієнтів з діагнозом гастрит можна зустріти значно частіше, ніж протягом останніх 5 років. Виною тому сучасний спосіб життя і темпи урбанізації, що дало змогу «омолодити» середній вік хвороби до 18-35 років. Ба більше, останнім часом захворювання стало серйозно прогресувати навіть у дітей віком від 8 до 13 років. Розберімося, що таке гастрит, який він […]

24.01.2025Панічні атаки: причини, симптоми та ефективне лікування

Панічні атаки – це раптові епізоди сильного страху, які можуть виникнути навіть без очевидної причини. Вони супроводжуються фізичними та емоційними симптомами та впливають на якість життя людини. У цій статті ми розглянемо основні причини виникнення панічних атак, та як їм запобігти. Що таке панічна атака? Панічна атака є нападом інтенсивного страху, дискомфорту, що супроводжується сильними […]

23.01.2025Високий холестерин: головні причини та як цьому запобігти

Підвищений рівень холестерину є поширеною причиною серцево-судинних захворювань. В сьогоднішньому матеріалі розповімо про фактори ризику, на які ознаки високого холестерину необхідно звернути увагу, та розберемо, що яку роль виконує холестерин в людському організмі. Що таке холестерин? Холестерин є органічною речовиною, яка належить до групи ліпідів. Це – життєво необхідний компонент для нормального функціонування організму. Холестерин […]

Укласти декларацію ОНЛАЙН