Серцева недостатність: діагностика, лікування, профілактика
15.09.2023
Серце — один із найголовніших органів нашого організму. Від здоров’я цього м’яза залежить загальний стан організму. Тому дуже важливо стежити за здоров’ям серця та вчасно звертатися за медичною допомогою. У цій статті ми розглянемо, що таке серцева недостатність, якими вона супроводжується симптомами. Також ви дізнаєтеся про способи лікування та профілактики цієї недуги.
Що таке серцева недостатність
Серцева недостатність — це стан, при якому серце не може належним чином справлятися з постачанням крові організмом. Це може статися через ослаблення м’яза серця, порушення клапанів або проблеми з ритмом скорочень.

Види серцевої недостатності
Це захворювання можна класифікувати на такі види:
- Гостра — виникає різко на тлі сторонніх патологій серця. Характеризується яскраво вираженими симптомами. Потребує невідкладної медичної допомоги.
- Хронічна — розвивається повільно з поступовим посиленням симптомів.
Також захворювання поділяється на систолічну та діастолічну форми. Перша характеризується слабкістю скорочень серця. Друга — пов’язана з порушенням розслаблення шлуночків.
Стадії серцевої недостатності
Захворювання розвивається поступово. Виділяють 4 стадії розвитку цього захворювання:
- Перша стадія — у стані спокою симптоми відсутні, але виявляються при сильному фізичному навантаженні у вигляді задишки та почастішання пульсу.
- Друга стадія — при легкому навантаженні спостерігається утруднення дихання та почастішання серцебиття. Також може виникати сухий кашель та набряк легень.
- Третя стадія — у стані спокою у хворого спостерігається задишка, набряк легень, живота та ніг.
- Четверта стадія — в органах, які страждають на брак кровопостачання, розвиваються незворотні наслідки. Загальний стан людини погіршується.

Симптоми серцевої недостатності
За наявності даної патології хворий може спостерігати у себе такі симптоми:
- задишка;
- утруднене дихання;
- порушення серцевого ритму;
- набряклість;
- швидка стомлюваність;
- запаморочення;
- порушення сну.
Ця клінічна картина характерна для хронічної форми захворювання. При гострій формі пацієнта також спостерігаються почастішання пульсу, підвищення центрального венозного тиску.
Якщо ви виявили у себе або близьких ці симптоми, необхідно якнайшвидше звернутися до лікаря.

Причини розвитку серцевої недостатності
Поширені причини виникнення цього захворювання:
- гіпертонія;
- інфаркт міокарда;
- аритмія;
- кардіосклероз;
- ішемічна хвороба;
- цукровий діабет;
- астма;
- сторонні системні патології організму.
Необхідно стежити за своїм здоров’ям та своєчасно лікувати системні захворювання організму.
Діагностика серцевої недостатності
Для діагностики цієї патології необхідно звернутися до кардіолога. Під час обстеження проводяться електрокардіограма (ЕКГ), ультразвукове дослідження (УЗД). Також призначається аналіз крові на рівень натрію.
За наявності супутніх та системних захворювань проводиться дослідження внутрішніх органів.

Лікування серцевої недостатності
Допомогти покращити якість життя пацієнта з недугою покликана терапія із застосуванням препаратів, спрямована на зміцнення серцевого м’яза та зниження навантаження на серце.
Крім медикаментозного лікування, проводиться корекція способу життя та харчування хворого. За наявності патології необхідно уникати вживання жирної, смаженої, гострої, копченої та солоної їжі. Пацієнтам із набряками не рекомендується пити багато рідини.
У занедбаних випадках людині може знадобитися хірургічне втручання.
Профілактика серцевої недостатності
Профілактика включає ведення здорового способу життя, зокрема:
- регулярну фізичну активність;
- правильне харчування, багате на вітаміни та мікроелементи;
- відмова від куріння і зловживання алкоголем;
- своєчасне та ефективне лікування системних захворювань.
Крім того, важливо контролювати артеріальний тиск та своєчасно звертатися до лікаря за перших ознак проблем із серцем.

Що не можна при серцевій недостатності
За наявності патології слід уникати:
- солоної та жирної, копченої їжі;
- надлишкового споживання рідини;
- вживання алкоголю і нікотину;
- рекомендується обмежити фізичну активність, узгоджуючи її з лікарем.
На закінчення додамо, що серцева недостатність — серйозне захворювання, що потребує термінового звернення до лікаря. Своєчасна діагностика, грамотне лікування і правильний спосіб життя допоможуть впоратися з цією недугою та зберегти повноцінне життя.

Последние новости
Що таке інсульт? Це порушення кровопостачання мозку. Він розвивається через закупорку або розрив судини, що призводить до пошкодження тканин мозку. Це серйозний неврологічний стан, що вимагає негайного медичного втручання. Важливо знати, як розпізнати інсульт, щоб вчасно виявити симптоми і надати першу допомогу. У цій статті ми розповімо, що таке інсульт, які причини його виникнення, способи […]
Що таке рефлюкс-езофагіт? Рефлюкс-езофагіт — запальне ураження слизової оболонки стравоходу. Є одним із проявів гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ). ГЕРХ — це хронічна рецидивуюча патологія, за якої відбувається закидання шлункового або дуоденального вмісту в стравохід. Це призводить до пошкодження дистального відділу стравоходу з розвитком у ньому запальних і дистрофічних змін. Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба – це стан, […]
Гемоглобін — це білок, який транспортує кисень з легень до всіх тканин організму. Коли його рівень знижується нижче нормальних показників, виникає стан, відомий як анемія. Нижче ми розглянемо популярні питання про те, чим підняти гемоглобін, симптоми його нестачі, можливі наслідки дефіциту, а також способи боротьби з проблемою. Причини низького гемоглобіну Чому низький гемоглобін розвивається в […]
Що таке біологічна терапія? Біологічна терапія — це метод лікування, який полягає у застосуванні лікарських засобів, створених із використанням живих організмів або їхніх компонентів. На відміну від традиційних медикаментів, які здебільшого мають хімічне походження, біологічні препарати розробляються з урахуванням механізмів розвитку хвороби на клітинному рівні, тому впливають на конкретні ланки патологічного процесу. Для кого ця […]
Дуоденіт є одним із поширених захворювань травної системи, яке часто супроводжується іншими патологіями шлунково-кишкового тракту. Згідно з дослідженнями, близько 15-20% населення планети страждає від різних форм запалення дванадцятипалої кишки. Своєчасне виявлення цієї патології та правильно підібране лікування дуоденіту дозволяють уникнути серйозних ускладнень та покращити якість життя пацієнта. Що таке дуоденіт? Дуоденіт — це запальний процес, […]