complimed-ligo_1 >
Ваш отзыв отправлен

Серцева недостатність: діагностика, лікування, профілактика

15.09.2023

Серце — один із найголовніших органів нашого організму. Від здоров’я цього м’яза залежить загальний стан організму. Тому дуже важливо стежити за здоров’ям серця та вчасно звертатися за медичною допомогою. У цій статті ми розглянемо, що таке серцева недостатність, якими вона супроводжується симптомами. Також ви дізнаєтеся про способи лікування та профілактики цієї недуги.

Що таке серцева недостатність

Серцева недостатність — це стан, при якому серце не може належним чином справлятися з постачанням крові організмом. Це може статися через ослаблення м’яза серця, порушення клапанів або проблеми з ритмом скорочень.

Види серцевої недостатності

Це захворювання можна класифікувати на такі види:

 1. Гостра — виникає різко на тлі сторонніх патологій серця. Характеризується яскраво вираженими симптомами. Потребує невідкладної медичної допомоги.
 2. Хронічна — розвивається повільно з поступовим посиленням симптомів.

Також захворювання поділяється на систолічну та діастолічну форми. Перша характеризується слабкістю скорочень серця. Друга — пов’язана з порушенням розслаблення шлуночків.

Стадії серцевої недостатності

Захворювання розвивається поступово. Виділяють 4 стадії розвитку цього захворювання:

 1. Перша стадія — у стані спокою симптоми відсутні, але виявляються при сильному фізичному навантаженні у вигляді задишки та почастішання пульсу.
 2. Друга стадія — при легкому навантаженні спостерігається утруднення дихання та почастішання серцебиття. Також може виникати сухий кашель та набряк легень.
 3. Третя стадія — у стані спокою у хворого спостерігається задишка, набряк легень, живота та ніг.
 4. Четверта стадія — в органах, які страждають на брак кровопостачання, розвиваються незворотні наслідки. Загальний стан людини погіршується.

Симптоми серцевої недостатності

За наявності даної патології хворий може спостерігати у себе такі симптоми:

 • задишка;
 • утруднене дихання;
 • порушення серцевого ритму;
 • набряклість;
 • швидка стомлюваність; 
 • запаморочення;
 • порушення сну.

Ця клінічна картина характерна для хронічної форми захворювання. При гострій формі пацієнта також спостерігаються почастішання пульсу, підвищення центрального венозного тиску.

Якщо ви виявили у себе або близьких ці симптоми, необхідно якнайшвидше звернутися до лікаря.

Причини розвитку серцевої недостатності

Поширені причини виникнення цього захворювання:

 • гіпертонія;
 • інфаркт міокарда;
 • аритмія;  
 • кардіосклероз;
 • ішемічна хвороба;
 • цукровий діабет;
 • астма;
 • сторонні системні патології організму.

Необхідно стежити за своїм здоров’ям та своєчасно лікувати системні захворювання організму.

Діагностика серцевої недостатності

Для діагностики цієї патології необхідно звернутися до кардіолога. Під час обстеження проводяться електрокардіограма (ЕКГ), ультразвукове дослідження (УЗД). Також призначається аналіз крові на рівень натрію.

За наявності супутніх та системних захворювань проводиться дослідження внутрішніх органів.

Лікування серцевої недостатності

Допомогти покращити якість життя пацієнта з недугою покликана терапія із застосуванням препаратів, спрямована на зміцнення серцевого м’яза та зниження навантаження на серце.

Крім медикаментозного лікування, проводиться корекція способу життя та харчування хворого. За наявності патології необхідно уникати вживання жирної, смаженої, гострої, копченої та солоної їжі. Пацієнтам із набряками не рекомендується пити багато рідини.

У занедбаних випадках людині може знадобитися хірургічне втручання.

Профілактика серцевої недостатності

Профілактика включає ведення здорового способу життя, зокрема:

 • регулярну фізичну активність;
 • правильне харчування, багате на вітаміни та мікроелементи;
 • відмова від куріння і зловживання алкоголем;
 • своєчасне та ефективне лікування системних захворювань.

Крім того, важливо контролювати артеріальний тиск та своєчасно звертатися до лікаря за перших ознак проблем із серцем.

Що не можна при серцевій недостатності

За наявності патології слід уникати:

 • солоної та жирної, копченої їжі;
 • надлишкового споживання рідини;
 • вживання алкоголю і нікотину;
 • рекомендується обмежити фізичну активність, узгоджуючи її з лікарем.

На закінчення додамо, що серцева недостатність — серйозне захворювання, що потребує термінового звернення до лікаря. Своєчасна діагностика, грамотне лікування і правильний спосіб життя допоможуть впоратися з цією недугою та зберегти повноцінне життя.

Последние новости

16.07.2024Козаченко Вікторія Валентинівна 

Спеціалізація: акушерство та  гінекологія Категорія: вища Стаж роботи: 22 роки Веде прийом: дорослих Послуги: планування, ведення вагітності; ведення пологів (через природні пологові шляхи та шляхом кесаревого розтину); супровід у післяпологовому періоді; діагностика та лікування патології шийки матки; постановка ВМС (у т.ч. Джайдес, Мірена); інтимні естетичні процедури. Участь в асоціаціях: Член Асоціації акушер-гінекологів України

05.07.2024Остеохондроз — що це, види, симптоми, лікування

Що таке остеохондроз? Остеохондроз — це дегенеративно-дистрофічне захворювання хребта, що характеризується ураженням міжхребцевих дисків і прилеглих тканин. За цієї патології відбувається порушення обмінних процесів у міжхребцевих дисках, що призводить до їхньої втрати еластичності та здатності амортизувати навантаження. Остеохондроз хребта є одним із найпоширеніших захворювань опорно-рухового апарату. Воно може виникнути в будь-якому віці, але найчастіше діагностується […]

05.07.2024Геморой: що це, види, симптоми, лікування

Що таке геморой? Геморой — це захворювання, що характеризується патологічним розширенням і запаленням гемороїдальних вен, розташованих у прямій кишці та анальному каналі. У Міжнародній класифікації хвороб (МКХ 10) геморой посідає окреме місце, що підкреслює його поширеність і важливість для медичної практики. Геморой може суттєво впливати на якість життя пацієнтів, спричиняючи фізичні та психологічні проблеми. Класифікація […]

05.07.2024Що таке камені в нирках — причини, симптоми, лікування

Що таке камені в нирках? Камені в нирках, також відомі як сечокам’яна хвороба (МКХ-10) або нефролітіаз, являють собою серйозне урологічне захворювання, що характеризується утворенням твердих конкрементів у нирках або сечовивідних шляхах. Ці утворення формуються з різних мінералів і солей, які в нормі розчинені в сечі, але за певних умов починають кристалізуватися й об’єднуватися в більші […]

05.07.2024Як проходить огляд у ревматолога

Хто такий ревматолог? Ревматолог — це лікар, який спеціалізується на діагностиці та лікуванні захворювань опорно-рухового апарату та сполучної тканини. У своїй роботі ревматологи використовують різні методи діагностики, наприклад, фізичний огляд, лабораторні аналізи та візуалізаційні дослідження. На основі отриманих даних вони розробляють індивідуальні плани лікування, які можуть включати медикаментозну терапію, фізіотерапію та інші методи. Значення первинного […]

Укласти декларацію ОНЛАЙН