Що таке остеопороз і як йому запобігти?
24.07.2020Вам доводилося помічати, що улюблені бабусі, дідусі, батьки з часом стають нижчими на зріст? Якщо уважно придивитися до людей похилого віку, які нас оточують, то можна помітити в них повільну хитку ходу, згорбленість. Здається, що людина всихає внаслідок чого стає меншою, але насправді це не так.
У реальності це прояв проблем з опорно-руховим апаратом, оскільки з часом наші кістки піддаються механічному зносу та стають більш крихкими. У побуті це називають крихкістю кісток, а в медицині — остеопорозом. Його лікуванням займаються травматологи-ортопеди, ендокринологи, рентгенологи, остеопати та реабілітологи.
Остеопороз — це системне захворювання скелета, що характеризується зниженням щільності кісток. Слабкість кісткової тканини призводить до розвитку переломів за незначної або неявної травми, особливо кісток грудного та поперекового відділів хребта, зап’ясть і стегон (так звані крихкі переломи).
Цікаво, що представники негроїдної раси мають більш щільну кісткову тканину, ніж представники європеоїдної та монголоїдної рас. А жителі північних країн мають більше шансів виявити в себе остеопороз через дефіцит вітаміну D (через малу активність сонячного проміння в північних регіонах). Приблизно до 40 років стан скелета залишається стабільним, а далі, з початком вікових змін у жінок (через дефіцит естрогенів) втрата мінеральних речовин прискорюється та сягає приблизно 3-5% щороку протягом приблизно 5-7 років, потім рівень втрати маси кістки поступово зменшується.
Чоловіків наздоганяє хвороба після 65 внаслідок порушення засвоєння кальцію в кишківнику чи внаслідок дефіциту гормонів.
Статистика свідчить, що остеопороз у більшості випадків виявляють у жінок похилого віку (на території пострадянського простору), але є ймовірність, що статистиці завдають шкоди упередження чоловічого населення наших країв. Літні чоловіки не люблять лікуватися, звертатися по допомогу. Вмовляючи себе й оточення, що: “І так минеться!”. Але, на жаль, прикласти подорожник до проблемної зони буде далеко недостатньо за цього захворювання.
Експерти виділяють низку причин виникнення недуги (групи ризику):
- низька маса тіла (субтильна статура)
- недостатнє вживання фосфору, магнію, вітаміну D
- мала фізична активність
- ендокринні захворювання (цукровий діабет, наприклад)
- перенесені переломи, знерухомлення
Сама хвороба протікає без очевидних симптомів. Тому здебільшого діагностується на пізніх стадіях і, часто, при переломах. Очевидно, що за таких умов лікування травм проходить довше та складніше. Тому важливо знати маркери захворювання. Варто бити на сполох, якщо:
- відчуваєте загальну слабкість\підвищену стомлюваність
- з’явилися нічні судоми в гомілках і стопах
- підвищилася чутливість хребта до натискання
- шкіра стає тоншою та прозорішою
- активно з’являється сивина, псуються нігті
Якість життя хворих на остеопороз дуже залежить від профілактики та діагностики. Із сучасних методів діагностики остеопорозу найбільш інформативним є метод кісткової денситометрії, який дає змогу виявити зміни щільності кістки на ранній стадії, задовго до появи симптомів. Денситометрія — це безболісне швидке обстеження для вимірювання втрати щільності кісткової тканини, здебільшого денситометрію проводять у нижньому відділі хребта, тазостегновому суглобі та ділянці передпліччя.
Апарат просвічує кісткову тканину ультразвуком. Тому дослідження повністю безпечне для вашого здоров’я. Лікарі радять проходити обстеження всім жінками у віці від 40 років і чоловікам після 60, незалежно від самопочуття і наявності симптомів.
Зробити денситометрію ви можете у нас у клініці, перейшовши на сторінку за посиланням і залишивши заявку. Перейти на сторінку Денситометрії
Попередити остеопороз вже точно легше, ніж лікувати, тому обов’язково потрібна профілактика, особливо якщо ви перебуваєте в групі ризику. Найкращою профілактикою буде фізична активність (ходьба, біг, плавання, їзда на велосипеді), яка розжене ваше серце до 100-120 ударів за хвилину і поліпшить кровообіг у всіх тканинах, у кісткових зокрема. Правильне харчування (більше молочних продуктів, менше газованих і смажених) забезпечить надходження корисних мікроелементів у кісткові тканини.
Оскільки остеопороз вважається “тихою” хворобою (без яскраво виражених, очевидних симптомів) необхідно спостерігати за своїми рідними та за найменших підозр на недугу проходити обстеження. Ну а щоб ризик захворювання був мінімальним, просто приділяйте собі більше часу та уваги. Більше гуляйте, вживайте корисну їжу та приймайте регулярні сонячні ванни. Не забувайте про позитивний настрій у житті, любов до себе та людей довкола і тоді будь-які хвороби пролітатимуть повз!
Последние новости
Яєчники – це парні статеві залози, які є найважливішою частиною жіночої репродуктивної системи. Вони розташовані в порожнині малого таза з обох боків від матки та мають мигдалеподібну форму. Розмір кожного яєчника в нормі становить приблизно 3-5 см у довжину. Ці органи виконують дві життєво важливі функції: виробляють жіночі статеві гормони (естрогени та прогестерон) та яйцеклітини, […]
Наближення пологів — надзвичайно важливий період у житті вагітної жінки, сповнений хвилювань, очікувань та фізіологічних змін. Передвісники пологів — це унікальний комплекс сигналів, які організм надсилає напередодні народження дитини. Розуміння особливостей третього триместру вагітності допоможе майбутній мамі підготуватися до одного з найважливіших моментів у її житті. Що таке передвісники пологів? Передвісники пологів — це комплексні […]
Що таке бородавки? Бородавки — це доброякісні шкірні утворення, що розвиваються внаслідок присутності в організмі вірусу папіломи людини (ВПЛ). Вони можуть з’являтися на різних ділянках тіла, найчастіше на руках, ногах, обличчі та статевих органах. Мають різноманітні форми та розміри — від невеликих плоских до великих вузлуватих. Бородавки характеризуються шорсткою, бородавчастою поверхнею і зазвичай не викликають […]
Артеріальний тиск — це сила, з якою кров тисне на стінки артерій під час скорочення та розслаблення серця. Він є одним з основних показників стану серцево-судинної системи та здоров’я людини загалом.. Показники артеріального тиску Артеріальний тиск складається з двох основних показників — систолічного (максимальний тиск, який виникає під час скорочення серця) та діастолічного тиску (мінімальний […]
Нетримання сечі – це поширена хвороба, з якою стикається велика кількість жінок (рідше – чоловіків). Систематичне ігнорування симптомів захворювання може призвести до складних наслідків цієї хвороби. Аби попередити ускладнення та запобігти розвитку хвороби, необхідно ознайомитися із симптомами, а також обрати із лікарем правильну стратегію лікування. Під нетриманням (інконтиненцією) розуміють мимовільне виділення сечі з сечовивідного каналу. […]