complimed-ligo_1 >
Ваш отзыв отправлен

Тривога: види, лікування, профілактика, підготовка до відвідування лікаря

25.06.2024
Депрессия

Почуття занепокоєння або нервозності — це нормальна частина повсякденного життя. Усі час від часу хвилюються або відчувають тривогу. Легка або помірна тривога може допомогти вам сконцентрувати свою увагу, енергію та мотивацію. Якщо тривога сильна, у вас можуть виникнути почуття безпорадності, розгубленості та крайнього занепокоєння, які несумірні з реальною серйозністю або ймовірністю страшної події.

Пригнічувальне занепокоєння, яке заважає повсякденному життю, не є нормальним. Цей тип тривоги може бути симптомом генералізованого тривожного розладу або симптомом іншої проблеми, такої як депресія.

Тривога може спричиняти фізичні та емоційні симптоми. Певна ситуація або страх можуть викликати деякі чи всі ці симптоми на короткий час. Коли ситуація минає, симптоми зазвичай минають.

Фізичні симптоми тривоги:

  1. Тремтіння чи тряска.
  2. Відчуття повноти в горлі або грудях.
  3. Задишка чи прискорене серцебиття.
  4. Запаморочення.
  5. Спітнілі, холодні, липкі руки.
  6. Нервозність.
  7. М’язове напруження, болі або болючість (міалгії).
  8. Крайня втома.
  9. Проблеми зі сном, такі як нездатність заснути чи залишатися сплячим, раннє пробудження або занепокоєння.

Тривога впливає на частину мозку, яка допомагає контролювати те, як ви спілкуєтеся. Це ускладнює творче самовираження та ефективне функціонування у стосунках. Емоційні симптоми тривоги:

  • занепокоєння, дратівливість, відчуття збудження;
  • страх, що трапиться щось погане; відчуття приреченості;
  • нездатність зосередитися; відчуття, що ваш розум стає порожнім.

Тривожний розлад

Тривожні розлади виникають, коли люди мають як фізичні, так і емоційні симптоми. Тривожні розлади заважають тому, як людина ладнає з іншими, і впливають на повсякденну діяльність. У жінок удвічі частіше, ніж у чоловіків, виникають проблеми з тривожними розладами. Приклади тривожних розладів включають панічні атаки, фобії та генералізований тривожний розлад.

Часто причина тривожних розладів невідома. Багато людей із тривожним розладом кажуть, що вони нервували й хвилювалися все своє життя. Ця проблема може виникнути в будь-якому віці. Діти, у яких є хоча б один батько з діагнозом депресії, більш схильні до тривожного розладу, ніж інші діти.

Тривожні розлади часто виникають разом з іншими проблемами, такими як:

  • проблеми психічного здоров’я, такі як депресія;
  • проблеми із вживанням психоактивних речовин;
  • фізична проблема, наприклад, хвороба серця або легенів.

Перш ніж діагностувати тривожний розлад, може знадобитися повне медичне обстеження.

Напад паніки

Панічна атака — це раптове відчуття крайньої тривоги або сильного страху без ясної причини чи коли немає ніякої небезпеки. Панічні атаки — звичайна справа. Вони іноді зустрічаються у здорових людей. Напад починається раптово і зазвичай триває від 5 до 20 хвилин, але може тривати й довше. Найбільша тривога виникає приблизно через 10 хвилин після початку нападу.

Симптоми включають відчуття смерті або втрати контролю над собою, прискорене дихання (гіпервентиляція), оніміння або поколювання в руках або губах і прискорене серцебиття. Ви можете відчувати запаморочення, пітливість або тремтіння. Інші симптоми включають утруднене дихання, біль у грудях або стиснення, а також нерегулярне серцебиття. Ці симптоми з’являються раптово і без попередження.

Іноді симптоми панічної атаки настільки сильні, що людина боїться, що в нього або в неї станеться серцевий напад. Багато симптомів панічної атаки можуть виникати при інших захворюваннях, таких як гіпертиреоз, ішемічна хвороба серця або ХОЗЛ. Перш ніж діагностувати тривожний розлад, може знадобитися повне медичне обстеження.

Вважається, що люди, у яких повторюються несподівані напади паніки і які непокояться про ці напади, страждають на панічний розлад.

Фобії

Фобії — це крайні та ірраціональні страхи, які заважають повсякденному життю. У людей із фобіями є страхи, які неспівмірні з реальною небезпекою, і вони не в змозі контролювати їх.

Фобії поширені й іноді зустрічаються з іншими станами, такими як панічний розлад або розлад Туретта. Більшість людей справляються з фобіями, уникаючи ситуації або об’єкта, які спричиняють у них паніку (поведінка уникнення).

Фобічний розлад виникає тоді, коли поведінка уникнення стає настільки екстремальною, що заважає вам брати участь у повсякденній діяльності.

Існує три основні типи фобічних розладів:

  • боязнь залишитися на самоті або в громадських місцях, де допомога може бути недоступна або втеча неможлива (агорафобія);
  • боязнь ситуацій, коли індивід може піддатися критиці з боку інших (соціальна фобія);
  • страх конкретних речей (специфічна фобія).

Фобії можна лікувати, щоб зменшити відчуття страху і тривоги.

Проаналізуйте свої симптоми, щоб вирішити, чи варто і коли вам звернутися до лікаря.

За появи перелічених вище симптомів і проявів рекомендуємо вам звернутися до психотерапевта. Це полегшить діагностику та подальше лікування.

Домашнє лікування

Розпізнайте і прийміть свою тривогу з приводу конкретних речей або ситуацій, а потім складіть план боротьби з недугою. Наприклад, якщо ви постійно турбуєтеся про фінанси, створіть бюджет або план заощаджень.

Не зациклюйтеся на минулих проблемах. Змініть те, що ви можете, щоб почуватися комфортніше за поточних проблем, але забудьте минулі проблеми або речі, які ви не можете змінити.

Будьте ласкаві до свого тіла:

  • знімайте напругу за допомогою вправ або масажу;
  • спробуйте техніки зняття стресу, які спрямовані на розслаблення вашого розуму і тіла;
  • висипайтеся, як слід;
  • практикуйте здорове мислення та уникайте негативних думок;
  • уникайте алкоголю, кофеїну, шоколаду та нікотину. Вони можуть підвищити рівень вашої тривожності. Деякі заборонені наркотики, як-от кокаїн, крек і амфетаміни (спіди), також можуть викликати занепокоєння.

Займіться своїм розумом:

  • вийдіть і зробіть що-небудь, що вам подобається, наприклад, сходіть на смішний фільм або прогуляйтеся пішки;
  • плануйте свій день. Занадто багато або занадто мало справ може зробити вас більш тривожним;
  • ведіть щоденник своїх симптомів. Обговоріть свої страхи з хорошим другом. Довіра до інших іноді знімає стрес;
  • вступайте в соціальні групи або добровільно допомагайте іншим. Самотність може змусити речі здаватися гіршими, ніж вони є насправді.

Профілактика

Уникайте кофеїну, особливо в каві, чаї, колі, енергетичних напоях і шоколаді. Кофеїн може тримати вас у напруженому, збудженому стані.

Не паліть та не використовуйте бездимні тютюнові вироби. Нікотин стимулює багато фізичних і психологічних процесів, змушує ваші кровоносні судини стискатися та змушує ваше серце працювати важче.

Робіть вправи протягом дня. Навіть швидка прогулянка навколо кварталу може допомогти вам залишатися спокійним.

Поговоріть зі своїм лікарем про ваші симптоми тривоги чи паніки. Ваш лікар або інший медичний працівник може допомогти вам знайти способи зменшити ваші симптоми за допомогою таких методів, як біологічний зворотний зв’язок, гіпноз або когнітивно-поведінкова терапія.

Підготовка до відвідування лікаря

Ви можете допомогти лікарю діагностувати захворювання, бувши готовим відповісти на такі запитання:

  1. Який ваш головний симптом?
  2. Як давно у вас з’явилися ці симптоми?
  3. Що викликає появу ваших симптомів?
  4. Чи є у вас інші симптоми, які можуть бути пов’язані з вашим основним симптомом? Ці інші симптоми можуть включати:
    • прискорене або нерегулярне серцебиття;
    • нудота;
    • оніміння або слабкість;
    • надмірне потовиділення;
    • відчуття, що вам не вистачає повітря;
    • занепокоєння, дратівливість;
    • відчуття пригніченості;
  5. У вас коли-небудь була подібна проблема в минулому?
  6. У кого-небудь ще у вашій родині коли-небудь діагностували тривожний розлад, депресію або інше психічне захворювання?
  7. Хто-небудь у вашій родині намагався накласти на себе руки або помер від самогубства?
  8. Які домашні лікувальні заходи ви пробували? Вони допомогли?
  9. Які ліки ви використовуєте?
  10. Які трав’яні добавки ви приймаєте?
  11. Чи використовуєте ви алкоголь або інші наркотики щоб впоратися зі своїми симптомами?
  12. Чи курите ви або вживаєте інші тютюнові вироби?

Последние новости

21.11.2024Запалення яєчника: що викликає та як його лікувати

Яєчники – це парні статеві залози, які є найважливішою частиною жіночої репродуктивної системи. Вони розташовані в порожнині малого таза з обох боків від матки та мають мигдалеподібну форму. Розмір кожного яєчника в нормі становить приблизно 3-5 см у довжину. Ці органи виконують дві життєво важливі функції: виробляють жіночі статеві гормони (естрогени та прогестерон) та яйцеклітини, […]

21.11.2024Передвісники пологів: що сигналізує про початок

Наближення пологів — надзвичайно важливий період у житті вагітної жінки, сповнений хвилювань, очікувань та фізіологічних змін. Передвісники пологів — це унікальний комплекс сигналів, які організм надсилає напередодні народження дитини. Розуміння особливостей третього триместру вагітності допоможе майбутній мамі підготуватися до одного з найважливіших моментів у її житті. Що таке передвісники пологів? Передвісники пологів — це комплексні […]

21.11.2024Бородавки на шкірі: чому вони з’являються?

Що таке бородавки? Бородавки — це доброякісні шкірні утворення, що розвиваються внаслідок присутності в організмі вірусу папіломи людини (ВПЛ). Вони можуть з’являтися на різних ділянках тіла, найчастіше на руках, ногах, обличчі та статевих органах. Мають різноманітні форми та розміри — від невеликих плоских до великих вузлуватих. Бородавки характеризуються шорсткою, бородавчастою поверхнею і зазвичай не викликають […]

21.11.2024Артеріальний тиск: норми та можливі відхилення

Артеріальний тиск — це сила, з якою кров тисне на стінки артерій під час скорочення та розслаблення серця. Він є одним з основних показників стану серцево-судинної системи та здоров’я людини загалом.. Показники артеріального тиску Артеріальний тиск складається з двох основних показників — систолічного (максимальний тиск, який виникає під час скорочення серця) та діастолічного тиску (мінімальний […]

01.11.2024Нетримання у жінок: причини, симптоми та лікування

Нетримання сечі – це поширена хвороба, з якою стикається велика кількість жінок (рідше – чоловіків). Систематичне ігнорування симптомів захворювання може призвести до складних наслідків цієї хвороби. Аби попередити ускладнення та запобігти розвитку хвороби, необхідно ознайомитися із симптомами, а також обрати із лікарем правильну стратегію лікування.  Під нетриманням (інконтиненцією) розуміють мимовільне виділення сечі з сечовивідного каналу. […]

Укласти декларацію ОНЛАЙН