complimed-ligo_1 >
Ваш отзыв отправлен

Ішемічна хвороба серця — що це, причини, симптоми, лікування

17.04.2023

Сьогодні серцево-судинні захворювання є головною причиною смертності сучасного людства: кількість щорічних смертей від хвороб серцево-судинної системи перевищує цей показник від інших патологій. Згідно з оцінками, показник смерті від цієї недуги становить близько 30% від загальної смертності у світі. У цій статті ми докладно обговоримо одне з найнебезпечніших захворювань серця та його судин.

Ішемічна хвороба серця (скорочено ІХС) — це порушення кровотоку міокарда через пошкодження та звуження коронарних артерій. Така зміна роботи серцевих судин викликає порушення рівноваги між потребами серцевого м’яза та коронарним кровообігом. В результаті міокард відчуває нестачу кисню, що негативно впливає на його повноцінне функціонування.

Найчастіше ішемічна хвороба серця діагностується у чоловіків віком від 40 до 45 років і може проявлятися у вигляді стенокардії з періодичними серцевими нападами чи такого гострого стану, як інфаркт міокарда, що супроводжується некрозом серцевого м’яза. Це дуже поширене захворювання, яке часто призводить пацієнтів до інвалідності. Приблизно 40% смертей, пов’язаних із серцевими захворюваннями, обумовлені виключно ішемічною патологією серця.

Етіологія

Основним чинником появи та розвитку ІХС виступає атеросклероз коронарних судин. Формування цієї хвороби відбувається поступово, проте момент прогресу може настати досить швидко. При цьому атеросклероз може торкатися однієї чи кількох серцевих артерій відразу.

Результатом накопичення холестерину стає неможливість ефективного здійснення кровопостачання коронарними артеріями, що призводить до ішемії міокарда. При звуженні просвіту артерії на 90-95% відбуваються критичні порушення в коронарному кровотоку, а пацієнт відчуває дискомфорт навіть за повного спокою. Дані патологічні зміни в кровопостачанні — родючий ґрунт для розвитку інфаркту міокарда.

За ступенем тяжкості хвороба поділяється на такі класи:

 • ІХС 1 ступеня — стенокардія проявляється тільки при інтенсивних спортивних тренуваннях, швидкій або тривалій ходьбі, підйомі сходами та інших фізичних навантаженнях;
 • ІХС 2 ступені — прояв стенокардії у випадку звичайної фізичної активності, якщо вона виконується швидко, після їди, на холоді, на вітрі, при емоційному стресі чи протягом перших кількох годин після пробудження. Відчуття дискомфорту за грудиною також може проявлятися при ходьбі в гору, підйомі більш ніж на один поверх звичайними сходами в нормальному темпі та умовах;
 • ІХС 3 ступені — стенокардія виникає при ходьбі на невеликі дистанції чи підйомі на один поверх сходів у звичайному темпі та умовах;
 • ІХС 4 ступені — виникнення стенокардії відбувається у спокійному стані без фізичної активності.

Симптоми

Специфіка симптоматики ІХС залежить від форми захворювання. Найбільш поширеними станами даної патології виступають інфаркт міокарда та стенокардія.

Стенокардія

Клінічний синдром проявляється періодично та може мати різні форми:

 1. Стенокардія напруги — біль, що зазвичай здавлює, пекучий або відчувається як тяжкість і дискомфорт, може відчуватися в лівій лопатці чи руці, але також може бути атиповим, середня тривалість нападу становить до 10 хвилин, але іноді цей показник може зрости до 30 (але не більше).
 2. Нестабільна стенокардія — виникнення болю відбувається раптово (навіть у спокої) та супроводжується відчуттям дискомфорту в ділянці серця, нудотою, пітливістю, задишкою (не завжди).
 3. Спонтанна стенокардія (стенокардія Принцметала) — больові напади відбуваються незалежно від навантаження (часто вночі чи рано вранці) та мають циклічний характер, в іншому ж симптоматика повністю схожа зі стенокардією напруги.

Інфаркт міокарда

Головною ознакою інфаркту міокарда, що є гострим проявом ішемічної хвороби серця, є сильний біль за грудиною тривалістю від 15 хвилин до 1 години, яку не можна усунути за допомогою нітрогліцерину. Найчастіше причиною її виникнення є фізичне навантаження чи гіпертонічний криз. Крім того, багато пацієнтів спостерігають у себе такі характерні прояви: холодний, липкий піт, задишка, сухий кашель і відчуття страху перед смертю, що нібито наближається.

У поодиноких випадках перебіг нападу відбувається нетипово та біль не супроводжує його чи локалізується в іншому місці (не за грудиною).

Особливості

Що стосується особливостей перебігу ішемічної хвороби серця, то найбільш характерними вони є у вагітних і дітей.

Вагітні жінки з ознаками ІХС стикаються з підвищеним ризиком ускладнень. Саме ця патологія стає причиною летального результату у половини молодих матерів із серцевими захворюваннями. ІХС негативно позначається на перебігу вагітності, пологах і післяпологовому періоді. Імовірність інфаркту міокарда зростає багаторазово.

У період вагітності симптоми ІХС практично не відрізняються, а асимптоматична форма трапляється вкрай рідко. Терапія призначається з урахуванням періоду гестації та контролюється за допомогою лабораторних досліджень.

Ішемія міокарда під час вагітності впливає й на майбутнє малюка. У таких випадках ймовірність передчасних пологів значно збільшується, у новонароджених часто спостерігається низька маса тіла та знижені показники за шкалою Апгар.

У випадку ІХС частіше практикуються природні пологи, оскільки кесарів розтин підвищує ризик тромбозу, крововтрати та інфекцій.

Що стосується дітей, то ішемічна хвороба у дитячому віці зустрічається рідко та зазвичай викликається аномальним розвитком коронарних артерій. Іноді атеросклероз коронарних артерій чи інші патології може бути причиною ішемії. Перебіг ІХС у дітей супроводжується аналогічними симптомами. У деяких випадках ця патологія може розвиватися навіть у новонароджених.

Ускладнення

Ішемія міокарда може викликати такі наслідки, як:

 • нестабільна стенокардія;
 • аневризм міокарда;
 • інфаркт міокарда;
 • серцева недостатність;
 • раптова смерть.

Тільки своєчасне та правильне лікування може запобігти розвитку та посиленню наслідків ІХС.

Перша допомога

Стратегія надання першої допомоги у випадку стенокардичного нападу та інфаркту міокарда дещо відрізняється.

Допомога при стенокардії

При виникненні серцевого болю, тривалістю до 1-15 (іноді 30) хвилин, варто:

 • припинити вплив провокативного фактора — фізичної активності;
 • посадити хворого чи укласти його напівсидячи;
 • забезпечити доступ свіжого повітря;
 • у разі потреби дати прийняти заспокійливий засіб;
 • під язик дати одну таблетку нітрогліцерину (чи використовувати препарат у формі спрею) — за відсутності належного ефекту повторити прийом через 2-3 хвилини, проте обмежити вживання препарату максимум 3-ма таблетками.

Якщо виникнення нападу відбулося вперше чи перша допомога не принесла бажаного результату, негайно викличте бригаду екстреної медичної допомоги.

Допомога при інфаркті міокарда

Якщо напад почався та у вас виникли підозри на інфаркт, викличте “швидку”, повідомивши оператора про характер симптомів, та надайте хворому наступну першу допомогу:

 • заспокойте людину;
 • покладіть в кімнаті, що добре провітрюється, підклавши під голову подушку;
 • у разі потреби дайте прийняти заспокійливий засіб;
 • для зняття болю можна використовувати знеболювальні препарати — баралгін, анальгін або пенталгін;
 • по можливості дайте прийняти таблетку бета-адреноблокатора;
 • у випадку зупинки серця та дихання негайно почніть проводити штучне дихання та непрямий масаж серця — якщо функції серця та дихання не відновлюються, продовжуйте виконувати дані маніпуляції до приїзду бригади швидкої допомоги.

Після прибуття медпрацівників обов’язково повідомте лікарів про всі проведені техніки.

Діагностика

Для виявлення ІХС необхідно ретельне вивчення анамнезу пацієнта та його симптомів, визначення артеріального тиску, вимірювання пульсу, огляд на наявність набряків, а також прослуховування серця та визначення його меж за допомогою перкусії (вистукування).

При підозрі на ішемічну хворобу серця фахівець може призначити пацієнтам проходження наступних процедур:

 • ехокардіографія (Ехо-КГ);
 • добовий моніторинг серця за Холтером (Холтер-ЕКГ);
 • комп’ютерна томографія коронарних артерій (КТ-коронарографія);
 • коронарографія;
 • доплерографія;
 • рентгеноскопія;
 • фонокардіографія;
 • сцинтиграфія міокарда;
 • аналіз крові на вміст ліпідів;
 • загальний аналіз крові;
 • біохімічний аналіз крові (тропонін, міоглобін тощо);
 • стандартна електрокардіографія (ЕКГ) із функціональними тестами;
 • внутрішньостравохідна ЕКГ;
 • катетеризація серця та великих кровоносних судин.

Кількість діагностичних досліджень визначається клінічною картиною та підбирається індивідуально для кожного пацієнта.

Лікування

Після всебічної діагностики питаннями лікування ІХС займається лікар-кардіолог. Фахівець може підібрати як комплексну консервативну терапію, так і побачити необхідність оперативного хірургічного втручання. У разі потреби пацієнта негайно госпіталізують до найближчої лікарні.

Немедикаментозне

Всі пацієнти з ІХС без винятку повинні повністю відмовитися від шкідливих звичок, дотримуватися здорового харчування та підтримувати достатній рівень фізичної активності. Пацієнти повинні регулярно контролювати рівень артеріального тиску (АТ) та пульсу, а також відвідувати лікаря. У деяких випадках допустимі заняття спортом, проте спочатку лікареві необхідно заздалегідь визначити рівень фізичного навантаження для пацієнта.

У період загострення призначається лікувальна дієта, що відповідає формі ІХС. Складання щоденного раціону відбувається з врахуванням таких принципів:

 • зниження споживання продуктів із тваринними жирами;
 • уникнення смаженої та копченої їжі;
 • скорочення споживання висококалорійних страв;
 • підвищення вмісту рослинної клітковини в їжі;
 • обмеження чи виключення солі;
 • включення рослинних олій до раціону.

Всім пацієнтам з ІХС необхідно контролювати свою вагу.

Медикаментозне

Прийом лікарських препаратів при ІХС необхідний для зниження ризику стенокардії та інфаркту міокарда.

Схема медикаментозного підходу до лікування може включати такі препарати:

 • антагоністи кальцію;
 • антиагреганти;
 • антиаритмічні препарати;
 • бета-адреноблокатори;
 • діуретики;
 • інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (АПФ);
 • органічні нітрати (для полегшення болю під час нападу);
 • прямі антикоагулянти;
 • статини.

Стратегія терапії за допомогою ліків підбирається для кожного пацієнта індивідуально.

Операція

У випадку неефективності всіх перерахованих вище методів лікування чи великому ураженні серцевих артерій або міокарда лікуванням ІХС займаються кардіохірурги.

Поліпшення прохідності коронарних артерій та зменшення зони відбувається шляхом наступних операцій:

 • ангіопластика коронарної судини з наступним стентуванням;
 • аортокоронарне шунтування;
 • трансміокардіальна лазерна реваскуляризація міокарда.

Найчастіше оперативне хірургічне втручання значно покращує стан пацієнта та знижує ризик розвитку ускладнень, інвалідності та летального результату.

Профілактика

Для профілактики ішемічної хвороби серця рекомендується:

 • повністю відмовитися від згубних звичок;
 • регулярно займатися фізичними вправами;
 • збалансовано харчуватися;
 • скорочувати споживання солі;
 • уникати стресових ситуацій;
 • контролювати рівень холестерину у крові;
 • запобігати розвитку ожиріння;
 • стежити за показниками кров’яного тиску;
 • вчасно лікувати хвороби, що сприяють виникненню ІХС;
 • проводити профілактичні медичні огляди у кардіолога (особливо по досягненню 40-45 років).

Дотримання цих простих рекомендацій сприяє зниженню ризику виникнення ішемії міокарда.

Поширені запитання

 1. Що не можна робити при ішемічній хворобі серця?

При ІХС важливо дотримуватися низки обмежень, щоб уникати загострень та покращити якість життя:

 • уникайте інтенсивних фізичних навантажень та раптових змін активності. Натомість віддайте перевагу помірним і регулярним фізичним вправам, узгодженим з вашим лікарем;
 • не куріть і уникайте пасивного куріння, оскільки нікотин звужує судини та погіршує кровообіг;
 • намагайтеся контролювати стрес, оскільки він може викликати звуження коронарних артерій та погіршувати стан серця;
 • стежте за своєю вагою та харчуйтеся правильно — уникайте жирної, солоної та прісної їжі, збільште споживання овочів, фруктів і морепродуктів;
 • регулярно контролюйте артеріальний тиск, рівень холестерину та цукру в крові — за необхідності приймайте прописані лікарем препарати;
 • уникайте надмірного вживання алкоголю — рекомендується не перевищувати помірне споживання (1 стандартний келих вина чи пива на день для жінок, до 2 келихів для чоловіків).
 1. Який пульс при ішемічній хворобі серця?

Пульс при ІХС може бути різним залежно від ступеня захворювання та індивідуальних особливостей організму. Однак, в цілому, пульс має бути регулярним і стабільним. Помірна фізична активність може допомогти знизити частоту серцевих скорочень та покращити кровообіг. Важливо обговорити свій оптимальний пульс з кардіологом і дотримуватись його рекомендацій.

 1. Скільки живуть люди з ішемічною хворобою серця?

Тривалість життя людей з ішемічною хворобою серця залежить від багатьох факторів, включаючи ступінь захворювання, вік, загальний стан здоров’я, а також своєчасність та ефективність лікування. Важливо зауважити, що при дотриманні рекомендацій лікаря, зміні способу життя та регулярному прийомі ліків прогноз може бути значно покращений.

 1. Що викликає ішемічну хворобу серця?

Основною причиною ІХС є атеросклероз — процес утворення бляшок із жиру, холестерину та інших речовин на стінках артерій. Фактори ризику ІХС включають: куріння, високий артеріальний тиск (гіпертонія), діабет, ожиріння, порушення ліпідного обміну, спадковість, вік, стрес тощо.

 1. Чи можна повністю вилікувати ішемічну хворобу серця?

ІХС є хронічним захворюванням і повністю вилікувати її неможливо. Однак дотримання рекомендацій лікаря, зміна способу життя та прийняття ліків може значно покращити якість життя, знизити ризик ускладнень і продовжити життя пацієнта.

 1. Що робити при нападі стенокардії?

При нападі стенокардії необхідно негайно зупинити фізичну активність і прийняти сидяче чи напівлежаче положення. Застосуйте нітрогліцерин під язик (якщо він вам призначений) і спробуйте розслабитися. Якщо біль не минає протягом 5 хвилин, застосуйте ще одну дозу нітрогліцерину. Якщо симптоми не зменшуються після трьох доз нітрогліцерину та проходить 15-20 хвилин, викликайте швидку допомогу, оскільки це може бути ознакою інфаркту міокарда.

 1. Як запобігти ішемічній хворобі серця?

Для профілактики ІХС важливо знижувати фактори ризику: вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися, займатися фізичною активністю, контролювати артеріальний тиск, рівень холестерину та цукру в крові, уникати куріння та надмірного вживання алкоголю, а також знижувати рівень впливу на серце стресових ситуацій.

 1. Чи може стрес спричинити ішемічну хворобу серця?

Так, стресові ситуації можуть бути одним із факторів ризику розвитку ІХС. Стрес може викликати звуження коронарних артерій, збільшення артеріального тиску та серцевого навантаження, що, своєю чергою, сприяє ІХС. Для зниження ризику захворювання важливо навчитися справлятися зі стресовими ситуаціями, практикувати релаксацію та використовувати техніки зниження стресу, такі як медитація, йога чи дихальні вправи.

Последние новости

16.07.2024Козаченко Вікторія Валентинівна 

Спеціалізація: акушерство та  гінекологія Категорія: вища Стаж роботи: 22 роки Веде прийом: дорослих Послуги: планування, ведення вагітності; ведення пологів (через природні пологові шляхи та шляхом кесаревого розтину); супровід у післяпологовому періоді; діагностика та лікування патології шийки матки; постановка ВМС (у т.ч. Джайдес, Мірена); інтимні естетичні процедури. Участь в асоціаціях: Член Асоціації акушер-гінекологів України

05.07.2024Остеохондроз — що це, види, симптоми, лікування

Що таке остеохондроз? Остеохондроз — це дегенеративно-дистрофічне захворювання хребта, що характеризується ураженням міжхребцевих дисків і прилеглих тканин. За цієї патології відбувається порушення обмінних процесів у міжхребцевих дисках, що призводить до їхньої втрати еластичності та здатності амортизувати навантаження. Остеохондроз хребта є одним із найпоширеніших захворювань опорно-рухового апарату. Воно може виникнути в будь-якому віці, але найчастіше діагностується […]

05.07.2024Геморой: що це, види, симптоми, лікування

Що таке геморой? Геморой — це захворювання, що характеризується патологічним розширенням і запаленням гемороїдальних вен, розташованих у прямій кишці та анальному каналі. У Міжнародній класифікації хвороб (МКХ 10) геморой посідає окреме місце, що підкреслює його поширеність і важливість для медичної практики. Геморой може суттєво впливати на якість життя пацієнтів, спричиняючи фізичні та психологічні проблеми. Класифікація […]

05.07.2024Що таке камені в нирках — причини, симптоми, лікування

Що таке камені в нирках? Камені в нирках, також відомі як сечокам’яна хвороба (МКХ-10) або нефролітіаз, являють собою серйозне урологічне захворювання, що характеризується утворенням твердих конкрементів у нирках або сечовивідних шляхах. Ці утворення формуються з різних мінералів і солей, які в нормі розчинені в сечі, але за певних умов починають кристалізуватися й об’єднуватися в більші […]

05.07.2024Як проходить огляд у ревматолога

Хто такий ревматолог? Ревматолог — це лікар, який спеціалізується на діагностиці та лікуванні захворювань опорно-рухового апарату та сполучної тканини. У своїй роботі ревматологи використовують різні методи діагностики, наприклад, фізичний огляд, лабораторні аналізи та візуалізаційні дослідження. На основі отриманих даних вони розробляють індивідуальні плани лікування, які можуть включати медикаментозну терапію, фізіотерапію та інші методи. Значення первинного […]

Укласти декларацію ОНЛАЙН