complimed-ligo_1 >
Ваш отзыв отправлен

Плеврит: що це, причини, симптоми, діагностика та лікування

22.12.2023

Що таке плеврит?

Плеврит — це запалення тонкої мембрани (плеври), яка покриває легені та облицьовує внутрішню поверхню грудної порожнини. Оскільки плевра має велику кількість нервових закінчень, цей стан може спричиняти відчутний біль і дискомфорт. Тому своєчасне виявлення та лікування захворювання важливі в питанні відновлення здоров’я пацієнта.

Види плевриту

Може виникнути як самостійне захворювання (первинний плеврит), проте частіше з’являється внаслідок гострих і хронічних процесів у легенях (вторинний). Поділяється на сухий та ексудативний (вологий) тип хвороби.

 1. Сухий підвид захворювання характеризується тертям запалених поверхонь плеври одна об одну, що спричиняє гострий біль під час дихання.
 2. Вологий підтип хвороби плеврит супроводжується утворенням надлишкової рідини між плевральними шарами, що може призвести до утруднення дихання та більшого дискомфорту.

За характером ексудату виділяють такі види захворювання:

 • геморагічний;
 • гнійно-гнильний;
 • гнійний;
 • іхорозний;
 • серозно-фібринозний;
 • серозний;
 • хілусний.

Симптоми плевриту

До головних симптомів захворювання відносять:

 • біль у грудній клітці під час дихання;
 • кашель;
 • утруднене дихання (задишка);
 • підвищення температури;
 • лихоманку (в деяких випадках).

Тепер детально розглянемо симптоматику на прикладі найпоширеніших підвидів недуги.

 1. Фібринозний плеврит. Проявляється скаргами на болі під час дихання, кашлю та нахилі в протилежний бік. Субфебрильна лихоманка зберігається тривалий час, переважно ввечері, із супутньою пітливістю. Характерне поверхневе, прискорене дихання і вимушене положення хворого (лежання на хворому боці для зменшення болю). Фізикальний огляд виявляє локалізований або великий шум тертя плеври, доповнюючи симптоми основного захворювання.
 2. Ексудативний плеврит. Супроводжується зміною інтенсивності больових відчуттів, появою відчуття тяжкості в половині грудної клітки, задишкою, сухим або маломокротним кашлем. Хворий приймає вимушене положення. Загальний огляд виявляє ціаноз, акроціаноз і набряклі вени шиї. На грудній клітці видно вибухання міжребер’я, а уражена половина відстає при диханні. Під час пальпації обмежується екскурсія грудної клітки, і голосове тремтіння відсутнє.
 3. Гнійний плеврит. За хвороби різко зростають ознаки токсемії, що може призвести до коматозного стану.

Причини плевриту

Причин для появи та розвитку захворювання багато, проте частіше до запального стану плеври призводять:

 • бактеріальні чи вірусні інфекції;
 • травми грудей;
 • пухлини;
 • аутоімунні захворювання (цукровий діабет 1 типу, гіпертиреоз, запалення щитоподібної залози, системний червоний вовчак та інші).

Відома також алергічна етіологія захворювання. Не менш часто запальний процес пов’язаний з інфекціями дихальних шляхів, такими як пневмонія (запалення легенів). Як зазначають лікарі, останнім часом хвороба все частіше зумовлена неспецифічними факторами.

Діагностика плевриту

Щоб точно діагностувати захворювання в пацієнта, лікар проводить фізикальне обстеження, обговорює медичну картину недуги та може призначити рентгенографію грудної клітки або комп’ютерну томографію (КТ). Для виявлення запальних процесів пацієнту також може знадобитися здача лабораторних аналізів.

Лікування плевриту

Спосіб лікування хвороби безпосередньо залежить від її першопричини. Так, для зменшення болю та запалення часто застосовують протизапальні препарати. У разі захворювання інфекційного походження може знадобитися прийом антибіотиків. У деяких випадках, особливо за наявності великих скупчень рідини, може з’явитися необхідність у проведенні процедури дренування.

Профілактика плевриту

Щоб запобігти появі та розвитку хвороби, важливо дотримуватися таких профілактичних заходів:

 1. Дотримуватися правил гігієнічного режиму.
 2. Підтримувати здоров’я дихальної системи.
 3. Уникати травм грудей.
 4. Своєчасно лікувати будь-які інфекційні стани.

Регулярні медичні обстеження та вакцинація також можуть сприяти профілактиці цього захворювання.

Реабілітація після плевриту

Після успішного процесу лікування важливо дотримуватися рекомендацій лікаря щодо відновлення. Фізична терапія та регулярні вправи можуть допомогти відновити функцію легенів і зміцнити грудні м’язи. Пацієнтам рекомендується поступово збільшувати фізичну активність, уникаючи зайвих навантажень на легені.

Важливо пам’ятати, що плеврит потребує серйозної уваги та своєчасного звернення до лікаря. Дотримання заходів профілактики та точна діагностика сприяють ефективному лікуванню і відновленню здоров’я після хвороби.

Последние новости

16.07.2024Козаченко Вікторія Валентинівна 

Спеціалізація: акушерство та  гінекологія Категорія: вища Стаж роботи: 22 роки Веде прийом: дорослих Послуги: планування, ведення вагітності; ведення пологів (через природні пологові шляхи та шляхом кесаревого розтину); супровід у післяпологовому періоді; діагностика та лікування патології шийки матки; постановка ВМС (у т.ч. Джайдес, Мірена); інтимні естетичні процедури. Участь в асоціаціях: Член Асоціації акушер-гінекологів України

05.07.2024Остеохондроз — що це, види, симптоми, лікування

Що таке остеохондроз? Остеохондроз — це дегенеративно-дистрофічне захворювання хребта, що характеризується ураженням міжхребцевих дисків і прилеглих тканин. За цієї патології відбувається порушення обмінних процесів у міжхребцевих дисках, що призводить до їхньої втрати еластичності та здатності амортизувати навантаження. Остеохондроз хребта є одним із найпоширеніших захворювань опорно-рухового апарату. Воно може виникнути в будь-якому віці, але найчастіше діагностується […]

05.07.2024Геморой: що це, види, симптоми, лікування

Що таке геморой? Геморой — це захворювання, що характеризується патологічним розширенням і запаленням гемороїдальних вен, розташованих у прямій кишці та анальному каналі. У Міжнародній класифікації хвороб (МКХ 10) геморой посідає окреме місце, що підкреслює його поширеність і важливість для медичної практики. Геморой може суттєво впливати на якість життя пацієнтів, спричиняючи фізичні та психологічні проблеми. Класифікація […]

05.07.2024Що таке камені в нирках — причини, симптоми, лікування

Що таке камені в нирках? Камені в нирках, також відомі як сечокам’яна хвороба (МКХ-10) або нефролітіаз, являють собою серйозне урологічне захворювання, що характеризується утворенням твердих конкрементів у нирках або сечовивідних шляхах. Ці утворення формуються з різних мінералів і солей, які в нормі розчинені в сечі, але за певних умов починають кристалізуватися й об’єднуватися в більші […]

05.07.2024Як проходить огляд у ревматолога

Хто такий ревматолог? Ревматолог — це лікар, який спеціалізується на діагностиці та лікуванні захворювань опорно-рухового апарату та сполучної тканини. У своїй роботі ревматологи використовують різні методи діагностики, наприклад, фізичний огляд, лабораторні аналізи та візуалізаційні дослідження. На основі отриманих даних вони розробляють індивідуальні плани лікування, які можуть включати медикаментозну терапію, фізіотерапію та інші методи. Значення первинного […]

Укласти декларацію ОНЛАЙН