Кола під очима — чому виникають і як їх лікувати
31.01.2023Досі люди часто плутають два зовсім різні поняття: мішки та темні кола під очима.
Поява перших пов’язана з перерозподілом так званих “жирових пакетів” (гриж) або птозу шкіри області нижньої повіки. Другі ж, навпаки, формуються в умовах дефіциту жирового прошарку у цій же ділянці.
Пропонуємо сьогодні детально обговорити тему утворення темних кіл під очима та дієві методи боротьби з ними.
Анатомічна будова області очей
Для кращого розуміння того, чому з’являються темні кола під очима, необхідно мати хоча б невелике уявлення про анатомію цієї області.
Отже, ця ділянка обличчя людини є суцільним шкірним покривом, під яким ховається т.з. “жирові пакети обличчя”, а під ними — кругові м’язи очей, що відповідають за моргання, примруження, заплющування та решту міміки. При цьому в ділянці очної ямки (парної порожнини в черепі, що містить очне яблуко з його придатками) розташовується багато кровоносних судин і капілярів.
Судини та м’язові тканини є утвореннями досить темного кольору, а шкірний і підшкірний жири, своєю чергою, допомагають маскувати їх візуальний прояв під очима.
Темні кола під очима: причини
Найчастіше виникнення даного ефекту пов’язане з цілим комплексом причин, що поєднує вікові та патологічні фактори. Розгляньмо їх докладно.
Стоншення жирового прошарку
Відділення судин та кругового м’яза ока від шкіри нижніх повік відбувається за допомогою тонкого прошарку поверхневого жиру. Його стоншення та навіть повне зникнення відбувається з віком, тому навіть товстий шар шкіри не в спромозі приховати утворення кіл. Колірна палітра проявів залежить від того, що більше просвічується — судини (синьо-червоний колір) або круговий м’яз (темно червоний колір). При цьому колір темних кіл не залежить від стану печінки, нирок та інших органів, як заявляють далеко не перевірені джерела в інтернеті.
Варто відзначити, що стоншування жирового прошарку під очима є найчастішою причиною формування темних кіл. Темні кола під очима можуть утворитися навіть у дитини — це пов’язано з генетичною особливістю, коли кількості підшкірного жиру від народження дуже мало.
Тонка шкіра
Шкірний покрив нижніх віків є найтоншим шаром на всьому тілі людини. Цей факт разом зі стоншенням не менш тонкого прошарку жиру під шкірою призводить до просвічування тих же м’язів і судин.
Іноді розташування судин може бути занадто близько до світлої шкіри — тоді темні кола можуть утворюватися навіть за нормального рівня жирових відкладень.
Глибоко посаджені очі
Ще однією анатомічною особливістю появи темних кіл є глибоко посаджені очі. Річ у тім, що нижня повіка розташована в проєкції очної ямки черепа, а глибоко посаджені очі сприяють візуальному утворенню т. з. “западання” рельєфу шкіри.
Під впливом як денного природного, так і штучного освітлення (переважно світло спрямоване на обличчя зверху, що найяскравіше підкреслює всі нерівності в очах) у цій області утворюється тіньова частина, яка візуально нагадує темне коло.
Темні кола від пігментованої шкіри
При нормальній анатомічній будові цієї області кола можуть утворюватися від впливу пігменту вродженого чи набутого характеру. Іноді пігментація шкіри може виявитися з віком — у такому випадку темні кола не мають чіткої межі знизу.
Спадкові причини темних кіл під очима
Генетика є однією з головних причин даного ефекту, що включає наступні спадкові фактори:
- серцеві, печінкові та інші хронічні генетичні захворювання;
- конституційні особливості тіла (надмірна худорлявість із загальним дефіцитом підшкірно-жирової клітковини);
- близьке розташування судин до шкіри в області повік;
- тонку шкіру;
- специфічну анатомію обличчя (трохи витріщені чи глибоко посаджені очі).
У деяких випадках спадкові фактори можуть поєднуватися: наприклад, у людини можуть бути як проблеми з кровообігом, так і тонка шкіра в періорбітальній зоні.
Вікові зміни та темні кола під очима
Однак ключовою причиною появи кіл є вплив вікових змін. Річ у тому, що з віком відбувається стоншення жирового пакета нижньої повіки та поступове ослаблення зв’язкового апарату. З часом круговий м’яз ока та його зв’язки розтягуються й провисають, відбувається сплощення виличної кістки та збільшення очниці в розмірах. Додайте сюди поступове уповільнення лімфодренажу та обмінних процесів разом із порушенням кровопостачання, і ви отримаєте дуже сумну картину.
Щодо самих змін залежно від віку, то приблизно вони виглядають таким чином:
- Від 20 до 25 років — утворення промінчиків зморшок навколо очей (“гусячі лапки”).
- Від 25 до 30 років — поява носослізної борозни слабковираженого характеру.
- Від 35 до 40 років — утворення темних кіл під очима.
- Від 40 до 45 років — поява жирових пакетів (гриж) нижньої повіки.
- Від 45 до 50 років — збільшення гриж (мішків під очима).
- Від 45 до 55 років і старше — птоз (опущення) нижньої та верхньої повіки.
Синяки під очима через хвороби, пігментація
Цілком всі патологічні процеси в організмі негативно впливають на нашу зовнішність. Це може бути спричинено як підвищеною пігментацією шкіри через порушення функціонування меланоцитів, так і іншими захворюваннями:
- гіповітаміноз (нестача одного чи кількох вітамінів в організмі);
- хронічні інтоксикації;
- гепатити та інші хвороби печінки;
- судинні патології (порушення кровообігу);
- анемія (захворювання крові);
- холецистит;
- жовчнокам’яна хвороба;
- паразитарні інвазії;
- дисфункції надниркових залоз;
- гіпотиреоз (дефіцит тиреоїдних гормонів);
- ниркова та серцева недостатність.
Режим та темні кола під очима
Поява темних кіл під очима як у жінок, так і у чоловіків, часто пов’язана з порушенням режиму. Під цю категорію підпадає вживання малої кількості води, зловживання спиртним і тютюнопалінням, частий стрес, недосипання, перевтома тощо.
Відсутність або порушення нормального режиму життєдіяльності призводить до витончення та тьмяності шкіри, а також виснаженості та блідості обличчя. У тандемі з порушенням обміну речовин відбувається проступання судин повік, що створює під очима характерні синюшні чи фіолетові тіні.
Лікування темних кіл під очима
Як позбутися темних кіл під очима? Перш ніж усунути дефекти періорбітальної зони, необхідно правильно підібрати терапевтичні методи в залежності від першопричини.
Так, якщо проблема полягає в різноманітних захворюваннях, то необхідно серйозно зайнятися лікуванням органу чи системи, що страждають, і звернутися за допомогою до профільного лікаря за напрямами:
- дерматологія;
- гастроентерологія;
- кардіологія;
- і так далі.
У разі впливу зовнішніх факторів проблему темних кіл під очима може вирішити кваліфікований спеціаліст-косметолог. Як прибрати темні кола під очима? Сучасна косметологія пропонує відразу кілька способів розв’язання естетичної проблеми:
- Ліпофілінг — передбачає заповнення вроджених або набутих порожнин під очима жировою тканиною пацієнта після її попередньої спеціальної обробки хірургічним шляхом в ділянку нижніх повік. Ця процедура просто прописана для власників дуже тонкої шкіри під очима.
- Контурна пластика — передбачає введення нещільних прозорих філерів гіалуронової кислоти тонким шаром шляхом ін’єкції під шкіру в області носослізної борозни. Дозволяє зменшити прозорість шкіри та вирівняти її.
- Мезотерапія — являє собою підшкірну ін’єкцію вітамінного коктейлю, що містить набір поживних речовин і різних активних компонентів (вітамін B, C, амінокислоти, пептиди і т. д.). Уколи мезококтейлів допомагають відновити регенеративні функції покриву, нормалізувати обмінні процеси у тканинах, покращити кровообіг, збільшити швидкість та рівень клітинного метаболізму.
- Лазерна терапія чи шліфування — процес впливу лазера на шкіру навколо очей, що дозволяє безболісно ліквідувати ороговілий шар покриву та запустити потужний процес утворення неоколагенезу (нового колагену), що сприяє підвищенню еластичності та міцності шкіри.
- Хімічний пілінг — процедура включає відлущування шару ороговілих клітин шкірного покриву навколо очей за допомогою пілінгу кислотами. Багатий склад останніх якраз сприяє зволоженню, освітленню та зменшенню темних кіл під очима.
Вибір методу усунення дефектів періорбітальної зони здійснюється лише після очної консультації з фахівцем-косметологом.
Профілактика кіл під очима
Запобігти розвитку темних кіл під очима можна такими способами:
- вмиватися прохолодною, а не гарячою водою — остання посилює набряклість;
- використовувати засоби на олійній основі для зняття макіяжу (демакіяжу) — швидко розчиняють косметичні засоби без подразнення шкіри;
- користуватися кремами, що містять ретинол (вітамін А) та його похідні — посилюють приплив крові до тканин, підвищують їх щільність і роблять менш помітними “зони затемнення”;
- скоротити вживання солоної їжі та алкогольних напоїв — саме ці компоненти затримують рідину в організмі та сприяють набряклості обличчя;
- нормалізувати питний режим — контролюйте норму споживання питної води (порядку 1-1.5 літрів на день);
- нормалізувати сон — повноцінні 8 годин сну вночі (особливо на спині) сприяє відтоку рідини від обличчя та здоров’ю шкіри загалом.
Последние новости
Що таке папілома? Папілома — це доброякісне утворення на шкірі або слизовій оболонці, яке виникає внаслідок інфікування вірусом папіломи людини. Папіломавірус людини може викликати різні типи новоутворень, які можуть з’являтися на різних частинах тіла, включаючи обличчя, шию, руки, ноги та інтимні зони. Структурно папілома складається з розростання епідермісу або слизової оболонки, яке підтримується сполучнотканинною основою […]
Сідничний нерв — найдовший та найтовщий нерв в людському тілі, який відіграє ключову роль у забезпеченні рухової та чутливої функції нижніх кінцівок. Коли цей важливий нерв зазнає подразнення або компресії, виникає стан, відомий як запалення сідничного нерва. Це захворювання може спричинити значний дискомфорт та обмежити повсякденну активність людини. Що таке запалення сідничного нерва? Запалення сідничного […]
Що таке овуляція? Овуляція — це процес менструального циклу, коли дозріла яйцеклітина звільняється з яєчника та стає готовою до запліднення. Ця фаза є центральною у репродуктивній функції жінки, оскільки від неї залежить можливість завагітніти. Овуляція у жінок — природний фізіологічний стан, який починається у дівчат з настанням статевого дозрівання й триває до менопаузи. Коли відбувається […]
Що таке тепловий та сонячний удар? Тепловий удар — це стан, що виникає в результаті тривалого перегрівання організму. Він характеризується підвищенням температури тіла до небезпечного рівня, зазвичай понад 40°C. Це може статись через тривале перебування в умовах спеки, коли організм не може самостійно охолоджуватись. Сонячний удар — це специфічна форма теплового удару, що виникає через […]
Що таке подагра? Подагра являє собою хронічне захворювання, пов’язане з порушенням обміну речовин в організмі. Основною характеристикою цього стану є підвищений рівень сечової кислоти в крові, що медики називають гіперурикемією. Це призводить до утворення та відкладення кристалів сечової кислоти в суглобах і навколишніх тканинах, спричиняючи запальний процес та інтенсивний біль. Найчастіше ця патологія вражає суглоби […]