complimed-ligo_1 >
Ваш отзыв отправлен

Що таке стенокардія – причини, симптоми, лікування

25.06.2024
Стенокардія - клініка Complimed

Що таке стенокардія?

Стенокардія серця – це клінічний синдром, за якого людина відчуває гострі, пекучі або здавлювальні напади болю чи дискомфорту за грудиною. Причина появи й розвитку такого стану криється в гострій нестачі кровопостачання серцевого м’яза (ішемії міокарда), за якої міокард недоотримує необхідної для серця кількості кисню.

Больові відчуття найчастіше виникають під час виконання фізичних вправ, підйому сходами або емоційного збудження, і можуть віддавати в ділянку лівого плеча, шиї, нижню щелепу, між лопаток, а також ліву підлопаткову ділянку.

Цей стан є однією з форм ішемічної хвороби серця і вказує на підвищений ризик серцевого нападу (інфаркту міокарда).

Класифікація стенокардії

Існує кілька класифікацій недуги, одна з яких описана в міжнародній класифікації хвороб Десятого перегляду (МКХ-10).

  1. Нестабільна стенокардія (I20.0 за МКХ-10):
    1. Наростальна, напруги, що вперше виникла, напруги, що прогресує.
    2. Проміжний коронарний синдром.
    3. Передінфарктний синдром.
  2. Стенокардія з документально підтвердженим спазмом (I20.1 за МКХ-10):
    1. Ангіоспастична, Принцметала, зумовлена спазмом, варіантна.
  3. Інші форми стенокардії (I20.8 за МКХ-10):
    1. Стенокардія напруги.
    2. Коронарний синдром повільного потоку.
    3. Стабільна стенокардія.
    4. Стенокардія.
  4. Стенокардія неуточнена (I20.9 за МКХ-10):
    1. Синтаза оксиду азоту (NOS), серцева.
    2. Ангінозний синдром.
    3. Ішемічні болі в грудях.

Ознайомившись із детальною систематикою, давайте також розберемо різновиди цього клінічного стану.

Види стенокардії

Що стосується видів клінічного синдрому, то вони розрізняються за кількома параметрами. Так, залежно від форми синдрому існують:

  • стабільна (стенокардія напруги) – проявляється нападами болю в грудях, що виникають під час фізичного навантаження або емоційного стресу і вщухають під час відпочинку або після прийому нітрогліцерину під язик. Без ускладнень не становить прямої загрози для життя;
  • нестабільна (вперше виникла, поступальна, рання постінфарктна (післяопераційна)) – не має чіткого зв’язку з фізичною активністю, може виникати спонтанно, навіть у стані спокою, характеризується важчим і непередбачуваним перебігом, збільшенням частоти та інтенсивності нападів, що вимагає негайного медичного втручання;
  • спонтанна (варіантна) стенокардія (стенокардія Принцметала) – виникає через спазм коронарних артерій, зазвичай у стані спокою.

Також існує окремий класифікатор ішемічної хвороби серця від групи експертів ВООЗ, який розподіляє клінічний стан на:

  • стенокардію напруження (що вперше виникла, стабільну (із зазначенням функціонального класу), що прогресує);
  • стенокардію спокою (варіантну, спонтанну), з виділенням особливої, рідкісної форми медичної проблеми – стенокардію Принцметала.

Причини стенокардії

Така медична наука, як кардіологія, визначає основною причиною такого стану атеросклероз коронарних артерій, що спричиняє їхнє звуження та, таким чином, ускладнює кровообіг у серці. Іншими каталізаторами клінічного процесу також вважаються розшарування аорти, спазм та емболія коронарної артерії, анатомічні дефекти судин та зміни в коронарних артеріях при порушенні обміну речовин.

Факторами ризику, що сприяють розвитку синдрому, є паління, високий рівень холестерину в крові, гіпертонія, цукровий діабет, ожиріння, малорухливий спосіб життя і стрес.

Симптоми стенокардії

Коли варто звернутися до кардіолога? Відповідь на це запитання очевидна, якщо ви помітили в себе одну з таких ознак клінічного стану:

  1. Задишка в поєднанні з різким болем, що поширюється на ліве плече або всю ліву верхню кінцівку
  2. Больові відчуття в грудях, які можуть поширюватися на ліву руку, шию, щелепу, праве плече, міжлопаткову ділянку спини, а також надчеревну ділянку.
  3. Прискорене биття серця.
  4. Диспепсичні розлади (печія, нудота, кольки, блювання).
  5. Загальна слабкість, пітливість, відчуття страху.

У разі виявлення подібної симптоматики негайно зверніться по допомогу кваліфікованого фахівця та в жодному разі не намагайтеся самостійно придушити симптоми народними методами з інтернету!

Ускладнення стенокардії

До найбільш серйозних наслідків такого стану варто віднести:

Ускладнення значно знижують якість життя пацієнта, а їхній ризик відчутно підвищується за нестабільної форми клінічного синдрому.

Перша допомога під час стенокардії

Перша допомога в разі нападу цього синдрому включає необхідність припинити фізичну активність потерпілому, допомогти прийняти сидяче положення, забезпечити людині приплив свіжого повітря і дати прийняти нітрогліцерин під язик.

Якщо болі не минають протягом кількох хвилин після прийому нітрогліцерину, необхідно викликати швидку допомогу, оскільки це може вказувати на початок розвитку серйознішого процесу – інфаркту міокарда.

Діагностика стенокардії

Для встановлення діагнозу збираються скарги пацієнта, анамнез і проводиться фізикальний огляд лікарем-кардіологом. Крім того, фахівець призначає низку аналізів, що дають змогу визначити наявність анемії, відхилення від норм артеріального тиску, ліпідних розладів у пацієнта, недостатньої активності щитоподібної залози.

Діагностика цього стану також не обходиться без таких процедур:

  • електрокардіограма (ЕКГ);
  • УЗД серця (ехокардіографія);
  • коронарна ангіографія;
  • проведення навантажувальних тестів (тредміл-тест, велоергометрія).

За необхідності пацієнта направляють на проходження комп’ютерної томографії (КТ) і магнітно-резонансної томографії (МРТ). Ці методи допомагають оцінити ступінь ураження коронарних артерій і функціональний стан серця.

Лікування стенокардії

Лікування стенокардії серця спрямоване на поліпшення кровопостачання міокарда, зниження частоти та інтенсивності нападів, а також запобігання можливим ускладненням.

Як лікувати стенокардію? Спочатку лікар може призначити медикаментозну терапію, що передбачає приймання нітратів, бета-блокаторів, антагоністів кальцію та антиагрегантів.

Однак якщо консервативне лікування не дає бажаного результату, пацієнту може призначатися один із методів оперативного втручання хірургів:

  1. Ангіопластика зі встановленням стента – механічне розширення просвітів судини.
  2. Коронарне шунтування – відновлення кровотоку в артеріях серця шляхом обходу місця звуження коронарної судини за допомогою судинних протезів (шунтів).

Вибір методу лікування залежить від типу і тяжкості синдрому, а також від загального стану здоров’я пацієнта. За такого клінічного стану потрібне систематичне відвідування досвідченого лікаря-кардіолога для контролю самопочуття і стану.

Профілактика стенокардії

Профілактичні методи боротьби з виникненням цього синдрому включають:

  • відмова від куріння тютюну;
  • контроль рівня холестерину;
  • контроль артеріального тиску;
  • контроль цукрового діабету;
  • зниження ваги при ожирінні та її підтримання в нормі;
  • регулярні нормовані фізичні вправи;
  • уникнення стресових ситуацій;
  • збалансовану, легко засвоювану дієту.

Харчування під час стенокардії

Дієта за стенокардії має бути спрямована на зниження рівня холестерину в крові, запобігання ожирінню, зменшення ризику атеросклерозу та контроль за основними чинниками ризику розвитку ішемічної хвороби серця.

Рекомендується вживання продуктів, багатих на омега-3 жирні кислоти, клітковину, вітаміни та мінерали: фрукти, овочі, цільнозернові продукти, нежирне м’ясо та риба. Важливо обмежити споживання насичених жирів, трансжирів, холестерину, солі та цукру. Слід максимально мінімізувати вживання алкоголю.

Стенокардія є серйозним станом, який вимагає уважного і комплексного підходу до діагностики та лікування. У разі своєчасного звернення до фахівця і суворого дотримання всіх медичних рекомендацій можна значно поліпшити якість життя і знизити ризик розвитку ускладнень. Важливо пам’ятати про необхідність регулярного медичного спостереження і ведення здорового способу життя як основні елементи успішної боротьби з цією недугою.

Последние новости

27.03.2025Біологічна терапія — нова методика лікування важких форм системних захворювань

Що таке біологічна терапія? Біологічна терапія — це метод лікування, який полягає у застосуванні лікарських засобів, створених із використанням живих організмів або їхніх компонентів. На відміну від традиційних медикаментів, які здебільшого мають хімічне походження, біологічні препарати розробляються з урахуванням механізмів розвитку хвороби на клітинному рівні, тому впливають на конкретні ланки патологічного процесу. Для кого ця […]

27.03.2025Дуоденіт: що це, причини, симптоми та лікування

Дуоденіт є одним із поширених захворювань травної системи, яке часто супроводжується іншими патологіями шлунково-кишкового тракту. Згідно з дослідженнями, близько 15-20% населення планети страждає від різних форм запалення дванадцятипалої кишки. Своєчасне виявлення цієї патології та правильно підібране лікування дуоденіту дозволяють уникнути серйозних ускладнень та покращити якість життя пацієнта. Що таке дуоденіт? Дуоденіт — це запальний процес, […]

Гастрит. Гастроэнтерология в Complimed
11.03.2025Гастрит — що це, причини, симптоми та лікування

Сьогодні пацієнтів з діагнозом гастрит можна зустріти значно частіше, ніж протягом останніх 5 років. Виною тому сучасний спосіб життя і темпи урбанізації, що дало змогу «омолодити» середній вік хвороби до 18-35 років. Ба більше, останнім часом захворювання стало серйозно прогресувати навіть у дітей віком від 8 до 13 років. Розберімося, що таке гастрит, який він […]

24.01.2025Панічні атаки: причини, симптоми та ефективне лікування

Панічні атаки – це раптові епізоди сильного страху, які можуть виникнути навіть без очевидної причини. Вони супроводжуються фізичними та емоційними симптомами та впливають на якість життя людини. У цій статті ми розглянемо основні причини виникнення панічних атак, та як їм запобігти. Що таке панічна атака? Панічна атака є нападом інтенсивного страху, дискомфорту, що супроводжується сильними […]

23.01.2025Високий холестерин: головні причини та як цьому запобігти

Підвищений рівень холестерину є поширеною причиною серцево-судинних захворювань. В сьогоднішньому матеріалі розповімо про фактори ризику, на які ознаки високого холестерину необхідно звернути увагу, та розберемо, що яку роль виконує холестерин в людському організмі. Що таке холестерин? Холестерин є органічною речовиною, яка належить до групи ліпідів. Це – життєво необхідний компонент для нормального функціонування організму. Холестерин […]

Укласти декларацію ОНЛАЙН